V Mladé Boleslavi bude příští rok voda dražší o čtyři procenta

Akciová společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK) v příštím roce zvýší cenu vodného a stočného zhruba o čtyři procenta. Lidé za obě položky nově zaplatí 75,19 Kč místo letošních 72,55 Kč. 

3 min. čtení

Nová cena pitné vody od 1. ledna bude 38,97 Kč za metr krychlový místo 37,60 Kč. Stočné se z dnešních 34,95 Kč zvýší na 36,22 Kč. Podle propočtů VaK to představuje při průměrné denní spotřebě, která je na Mladoboleslavsku kolem 103 litrů na jednoho obyvatele, zvýšení výdajů u pitné vody o 7,74 Kč, u vodného a stočného je to kolem čtyř korun denně. "Dodávka jednoho litru pitné vody včetně následného odkanalizování a vyčištění zatěžuje odběratele cca osmi haléři," sdělil předseda představenstva VaK Jan Sedláček.

Podle Sedláčka se průměrně cena vody zvýší o 3,6 procenta, což je zákonem zvýšená sazba DPH. "Společnost bude v roce 2012 pracovat s průměrným ziskem z vodného a stočného ve výši 8,2 procenta," doplnil Sedláček. Zisk podle něj poslouží ke splátkám půjček a k modernizaci vodohospodářského majetku společnosti. Firma chce v příštím roce zejména investovat do výstavby kanalizace v dalších částech Mladé Boleslavi, Dobrovici a Mnichově Hradišti.

V příštím roce se zvýší cena vody o deset procent například v Berouně a Rakovníku. Zdražení vody se týká i Kolína a Příbrami. V Benešově lze případné zdražení vody očekávat až na jaře. O výši cen vodného a stočného zatím není jasno například v Kladně.

 

Zdroj: Wikipedia, SE750, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme