V Lomu na Strakonicku mají po pěti letech pitnou vodu

Obyvatelům obce Lom na Strakonicku po pěti letech teče z vodovodu opět pitná voda. Od roku 2009 si tam lidé museli pitnou vodu kupovat, z kohoutků jim tekla jen voda užitková. Obec, která měla dosud povrchové studny a vrty, byla teď napojena na vodárenskou soustavu jižní Čechy, kterou zásobuje voda z římovské přehrady a úpravny Plav.

2 min. čtení

ČTK to dnes řekl mluvčí Jihočeského vodárenského svazu (JVS) Zdeněk Zuntych.

"Obec sice měla povrchové studny a vrty, ale voda stále neměla parametry pitné vody. Přitom nový vrt byl 50 metrů hluboký, ale i on obsahoval nekvalitní vodu s dusičnany a mangany," uvedl Zuntych. Na stavbu a provozování vlastní úpravny neměla obec peníze.

JVS delší dobu plánoval prodloužení vodárenské soustavy na sever Písecka, kde mají obce dlouhodobě problémy s kvalitou a dostatkem pitné vody. Na úvodní etapu získal dotaci 12 milionů korun od ministerstva zemědělství, která pokryla polovinu nákladů. V závěru roku 2013 mohl projekt napojení této části kraje na jihočeskou soustavu začít. Vodovodní řad měří od vodojemu Sedlice na Strakonicku do Mirotic na Písecku osm kilometrů. V první etapě kvalitní vodu získalo zhruba 2000 obyvatel Mirotic, Lomu a Škvořetic. Na druhou etapu svaz shání další dotaci.

Jihočeský vodárenský svaz (JVS) sdružuje přes 250 měst a obcí. Vlastní a provozuje Vodárenskou soustavu jižní Čechy dlouhou 525 kilometrů, kterou zásobuje 370.000 obyvatel. Základem soustavy je přehrada Římov, úpravna vody Plav a několik čerpacích stanic a vodojemů.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme