V Litoměřicích byla dokončena modernizace přístaviště osobní lodní dopravy

V Litoměřicích byla dokončena modernizace přístaviště osobní lodní dopravy za 36,2 milionu korun bez DPH. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes řekl, že v letošním roce budou zahájeny práce na dalších 15 přístavištích pro rekreační plavbu na Labi. Přístaviště v Litoměřicích vybudované Ředitelstvím vodních cest ČR (ŘVC ČR) je vybaveno přípojkami k elektřině a vodě, podobně jako jiná nová přístaviště, například v Děčíně. ČTK o tom informoval mluvčí ŘVC ČR Jan Bukovský.

4 min. čtení

„Tato krásná vodní cesta je příležitostí, aby se zde rekreace na vodě zařadila mezi oblíbené aktivity cestovního ruchu, jako je na Baťově kanále a na Vltavě,“ prohlásil Kupka. Ředitel ŘVC ČR Lubomír Fojtů připomněl historii plavby na Labi v Litoměřicích. „Zboží dopravované na lodích muselo být nabízeno na městských trzích. Dokonce již roku 1057 je zaznamenáno právo cla z vodní dopravy,“ podotkl Fojtů.

Původní konstrukci z málo stabilních plastových modulů v litoměřickém přístavišti nahradila robustní konstrukce 58 metrů dlouhého mola s železobetonovými plováky a dřevěnou pochozí palubou. Do původního kolmého stání bylo v prostoru bočního ramena řeky obtížné zaplout, proto je teď stání až pro 14 rekreačních plavidel šikmé. Novinkou jsou přípojky elektrické energie a pitné vody ke každé lodi a pohodlný bezbariérový přístup po lávce. Při kolísání hladiny v Labi se molo pohybuje nahoru a dolů v rozsahu až šest metrů, řekl Roman Krupička za zhotovitele, kterým je firma LABSKÁ. Piloty mola jsou dostatečně vysoké, aby i při povodni stejného rozsahu jako byla v roce 2002 udržely molo bezpečně na místě, dodal.

Přístaviště osobních lodí na Lodním náměstí v Litoměřicích získalo nejen atraktivní provedení pro cestující připlouvající do města, ale jedna ze dvou plošin byla také výškově upravena pro nástup i do menších osobních lodí.

V současnosti se na Labi pracuje na výstavbě pěti veřejných přístavišť pro malá plavidla a čtyř přístavišť pro osobní lodě. Fojtů zmínil například výstavbu v Ústí nad Labem – Brné či ve Štětí na Litoměřicku. „Na dalších čtyřech přístavištích pro rekreační plavbu se rozběhnou práce během prvního pololetí tohoto roku,“ uvedl ředitel. Přístaviště se staví také na Vltavě. V Roudnici nad Labem vznikne servisní centrum, kde budou lodě moct i tankovat.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme