V Letovicích hrozilo protržení hráze, nebezpečí odvrátili hasiči

V Letovicích na Blanensku dnes hrozilo protržení hráze v řece Svitavě, která zadržovala 17.000 metrů krychlových vody a měla poškozené stavidlo. Hasiči přečerpávali vodu, aby snížili hladinu za hrází, a zmenšili tím tlak na stavidlo. V 17:30 se jim podařilo stavidlo zvednout a nebezpečí zažehnat, řekl ČTK jejich mluvčí Jaroslav Mikoška.

2 min. čtení

Hasiči posléze stavidlo zajistili, aby se nemohlo vrátit do původní polohy, a řeka tak místem normálně protéká. Oprava závady je nyní na vlastníkovi stavidla.

Mluvčí podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková ČTK řekla, že kvůli události hrozilo na řece Svitavě vyhlášení třetího, tedy nejvyššího stupně povodňové aktivity, při němž by korytem protékalo až 30 metrů krychlových vody za sekundu.

Povodí pomohlo hasičům snížením průtok tím, že výrazně snížilo odtok z nádrže Křetínka. Jak dlouho by mohly práce na opravě stavidla trvat, není jasné.

Hráz je v řece Svitavě postavena kvůli letovické průmyslové firmě Tylex, která vodu ze Svitavy potřebuje k výrobě. Podnik vyrábí tyly, krajky, krajkoviny a záclony.

Na závadu se přišlo včera krátce před polednem, a to dříve, než mohly vzniknout škody na majetku.

 

Zdroj: Wikipedia, Petr Novák, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme