V Labi byl nejspíš rostlinný olej, u Hřenska se ještě uklízí

Látka, která vytekla v pondělí do Labe, je zřejmě rostlinný olej. ČTK to dnes řekl Jindřich Zídek z vedení Povodí Labe. Podle něj to znamená, že únik nebyl zásadně nebezpečný. Látka vytekla zřejmě z kanalizační vpusti pod Mariánskou skalou v Ústí a vytvořila na hladině až sedmikilometrovou skvrnu.

4 min. čtení

Její část zachytili hasiči na nornou stěnu u Hřenska a už druhým dnem ji odstraňují. Po dnešku by ale zřejmě měli skončit. Malá část skvrny se asi dostala do Německa.

Šedá skvrna se na Labi objevila v pondělí dopoledne a natáhla se až na sedm kilometrů délky a 30 metrů šířky. Viditelná byla spíš z větší dálky. U Hřenska kvůli tomu vyrostla norná stěna, na níž se látka začala v noci zachytávat. Od té doby několikrát denně hasiči skvrnu posypávají ze člunu sorbentem a snaží se vzniklou směs z hladiny sesbírat. Podle Zídka to zopakují ještě jednou dnes odpoledne, pak by ale měl zásah skončit. I díky tomu, že už jsou známy výsledky laboratorního rozboru a nejde o nic výrazně nebezpečného.

"Zatím nasbírali tak deset litrů té samotné hmoty, výtěžnost je hodně malá. Nejde o ropnou látku, nýbrž o tuk a ještě konkrétněji zřejmě o nějaký rostlinný olej," řekl ČTK dnes ve 12:00 Zídek. Až 90 procent látky se podle Zídka cestou zachytilo na březích, zbytek ale ani norná stěna nezachytila stoprocentně, a tak se zbytky dostaly asi až do Německa.

Jedna hypotéza hovořila o tom, že do Labe se mohly dostat zbytky po kafilerním tuku, který vytekl pod Mariánskou skalou vloni v červnu z převrácené cisterny, druhá zase o úniku z nějaké jímky. Látku potom do Labe donesla voda z podzimních dešťů.

Únik podle Povodí Labe patřil nejspíš k těm středně těžkým. "Nejdůležitější je najít zdroj a zastavit ho, to se podařilo, viníka bude ale o dost těžší najít," řekl už dříve Zídek. Situaci by prý hodně pomohlo, kdyby se podařilo dotáhnout plány na stavbu stabilní norné stěny u Hřenska. Projekt za zhruba 30 milionů korun se připravuje a měl by podobné látky zachytávat ještě účinněji.

Foto: Wikipedia, Che, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme