V kostele poničeném povodněmi se konala bohoslužba

Kostel v Mlékojedech na Litoměřicku, který opakovaně poničily povodně, prochází postupnou opravou. Letošní částečná obnova fasády stála více než milion korun, řekla ČTK mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková. Poprvé po padesáti letech se v kostele také konala bohoslužba.

2 min. čtení

Kostel v Mlékojedech, který stojí nedaleko Labe, opakovaně poničily povodně. Nyní je prakticky prázdný. Z původního mobiliáře zůstala jen část oltáře a kazatelny. Postupnými opravami prochází v posledních třech letech. "Za pomoci dotace ministerstva kultury a spoluúčasti farnosti mohla být částečně obnovena fasáda kostela. Celkové náklady činily více než 1,2 milionu korun. Pokud bude farnost v žádosti o dotaci úspěšná i v příštím roce, bude fasáda kostela dokončena," řekla ČTK Michálková. První bohoslužbu po padesáti letech odsloužil litoměřický biskup Jan Baxant.

Do oprav kostela podle Michálkové investuje i obec. Letos ze svého rozpočtu dala 180.000 korun na opravu střechy na kostelní věži. "V plánu je i obnova oplocení a interiéru kostela, aby mohl být v budoucnu využíván jak k bohoslužebným účelům, tak například pro konání koncertů a výstav," uvedla Michálková.

Mlékojedy patřily při povodních k nejpostiženějším místům v Ústeckém kraji, naposledy je velká voda poničila v roce 2014. O rok později dostaly tři zdejší rodiny finanční dar od papeže Františka. Hlava katolické církve podpořila na Litoměřicku celkem devět rodin, každá z nich získala přes 100.000 korun.

Foto: Wikipedia, Miaow Miaow, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme