V Košťálově plánují stavbu nové čističky a kanalizace za 152 milionů korun

Projekt s rozpočtem zhruba 152 milionů korun zahrnující výstavbu nové čistírny odpadních vod a kanalizace je nyní připravován v Košťálově (okres Semily). Podle starosty obce Miloslava Janaty budou tři čtvrtiny nákladů uhrazeny z dotace Operačního programu Životní prostředí.

3 min. čtení

“Naše zákony vyžadují, aby měli majitelé domů bez ohledu na velikost obce zajištěno čištění odpadních vod, výstavbou kanalizace a čistírny se obec rozhodla převzít tento závazek na sebe,” vysvětlil Janata fakt, že se obec pro výstavbu rozhodla navzdory tomu, že Košťálov má méně než 2 tisíce obyvatel a nepatří proto mezi obce, u kterých čistírnu a kanalizaci vyžaduje evropská legislativa. V Košťálově žije necelých 1700 obyvatel.

“Ne všichni tím byli nadšeni, těch, kteří se nechtějí připojit, ale bude zřejmě méně než stovka”, informoval projektant Zdeněk Hudec o skutečnosti, že kromě množství povolení bylo potřeba získat také souhlas obyvatel, kterých se nová kanalizace týká a budou se na ni připojovat. Podle Hudce řada odpůrců změní názor ještě v době výstavby a ke kanalizaci se připojí. “Zjistí, že je to levnější, než stavět přípojku dodatečně,” uvedl.

Košťálov čeká výstavba zhruba 18 km kanalizace, čistírny odpadních voda a jedné čerpací stanice. K mechanicko-biologické čistírně se má připojit také sousední Libštát se zhruba 1000 obyvateli. V Košťálově již existuje vodovod, který provozuje Svazek obcí Košťálov-Libštát. “V minulých letech jsme do jeho obnovy dali miliony korun”, uvedl Janata.

Dokončení projektu je dokončeno do konce roku 2015.

 

Zdroj: Wikipedia, Kmenicka, licence


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme