V Kobeřicích u Brna postaví kanalizaci a ČOV za 48,5 milionu

Za 48,5 milionu korun začnou v Kobeřicích u Brna stavět v srpnu kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Obci na Vyškovsku se podařilo zdárně ukončit zadání zakázky tak, aby stihla čerpat peníze ještě z uplynulého programovacího období Evropské unie.

2 min. čtení

Stavba musí být hotova do konce září příštího roku, sdělil ČTK starosta obce Milan Piták.


V obci na úpatí Ždánického lesa se 700 obyvateli vznikne téměř pět kilometrů kanalizace a také čistírna s kapacitou pro 800 obyvatel. "Kapacitu máme připravenou na to, že se bude obec pomalu rozrůstat, na což máme připravený i územní plán. Navíc řada starších domků dřív sloužila jako chalupy, nyní jsou trvale obydlené," uvedl Piták.

Kobeřice získaly na projekt dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši 85 procent nákladů, od kraje dostaly tři miliony a zbytek si platí z vlastních zdrojů a úvěru. Proti předpokládané ceně se podařilo ušetřit osm milionů korun. V současnosti je v obci pouze dešťová kanalizace.

Kobeřice leží v povodí Svratky, místní potok odvádí vodu do Litavy. Do stavby kanalizace se pustily v červnu také sousední Lovčičky, v srpnu začnou v Milešovicích. Na Litavě či na jejích přítocích staví kanalizaci například také v Holubicích a v nejbližších týdnech by mělo zakázku za 366 milionů zadat i sdružení obcí Ligary, které také sousedí s Kobeřicemi.
 

 

Zdroj: Wikipedia, RomanM82, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme