V Kladně za několik týdnů zjistí vrty hladinu podzemní vody

V Kladně za několik týdnů začnou speciálními vrty zjišťovat hladinu podzemní vody. Voda zaplavuje šachty, které v Kladnu zůstaly po těžbě uhlí, postupně stoupá a mohla by se dostat až k půdě znečištěné průmyslovou činností.

3 min. čtení

Vodu bude pravděpodobně třeba odčerpávat, aby se neznečistila. Zda ji bude možné využít jako pitnou, ukážou rozbory. Výsledky prvních analýz bude mít město k dispozici na konci letošního roku, sdělil ČTK mluvčí radnice Tomáš Hais.

 

Náklady, které ještě nejsou vyčísleny, ale mohly by přesáhnout 200 milionů korun, bude hradit státní podnik Palivový kombinát Ústí. Společnost má na starosti doly, které už nejsou v provozu.

 

Vybudování celkem sedmi vrtů v kladenských částech Vrapice, Dubí a Hnidousy v červnu odsouhlasili kladenští radní. "V současné době jsou zpracovávány podklady pro další rozhodování rady města či případně zastupitelstva," informoval Hais.

 

Odborníci budou v příštích měsících zkoumat znečištění v areálu bývalé Poldi a nebezpečí znečištění i dosud nezasažené podzemní vody. Vrty umožní výrazně zpřesnit rozsah a postup kontaminace průmyslových zón i rychlost stoupání podzemních vod ve vytěžených prostorech. Hloubka vrtů se bude pohybovat mezi 80 až 400 metrů, zůstanou na pozemcích města minimálně několik let.

 

Na podzim v areálu skončí sanace tří hektarů znečištěné půdy, dalších více než 10 hektarů je silně kontaminováno. Celková zasažená plocha však přesahuje sto hektarů, některé odhady mluví i o 300 hektarech. Celkové vyčištění plochy by stálo několik miliard korun.

 

Pozemky v průmyslové zóně jsou znečištěné látkami vznikajícími při provozu hutí a koksoven, například dehty nebo fenoly. Tato ekologická zátěž by z dlouhodobého hlediska mohla ohrožovat zdraví lidí.

 

Foto: Wikipedia, Edisteewr, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme