V kladenské čističce pokračuje oprava nádrží, umožní to budoucí zvýšení kapacity

V Kladenské čistírně odpadních vod pokračuje oprava takzvaných dosazovacích nádrží, umožní to budoucí zvýšení kapacity, a to ze 72.000 obyvatel na 99.000 obyvatel. Kapacitu je třeba zvýšit kvůli dalšímu rozvoji města. Práce na nádržích začaly letos v srpnu a hotovo by mělo být příští rok na jaře. 

3 min. čtení

Přibudou též moderní technologie, které zlepší kvalitu vyčištěné vody, řekl ČTK manažer Středočeských vodáren Vladimír Dragoun. Středočeské vodárny jsou provozovatelem čistírny, majitelem je společnost Vodárny Kladno Mělník, která do rekonstrukce investuje přes 50 milionů korun bez DPH.

Dosazovací nádrže byly ve špatném technickém stavu. "Stav dělal problémy v tom, abychom plnili limity na výtoku z čistírny," uvedl Dragoun. Ve Vrapicích budou dvě nádrže kompletně obnoveny, jejich dno a stěny tvoří nový beton. Přibudou i technologie pro účinnější čistění. V nádržích se usazováním odděluje kal a čištěná voda. Kal se pak postupně vrací do aktivačních nádrží, voda prochází dočištěním a poté odtéká do Dřetovického potoka.

Rekonstrukce je také jedním z dílčích kroků pro zvýšení kapacity čistírny. Následovat budou i další úpravy. Celkem vyjdou na desítky milionů korun a na investici se bude podílet i město Kladno. Loni Kladno schválilo zásady pro výstavbu na území města. Podle nich investoři, kteří hodlají ve městě postavit budovu s minimálně čtyřmi byty nebo minimálně čtyři rodinné domy, musí přispět podle velikosti podlahové plochy stavby na infrastrukturu, především právě na infrastrukturu spojenou s odváděním odpadních vod.

Vrapická čistírna odpadních vod pojímá drtivou většinu vody z kanalizace největšího středočeského města, které má nyní 67.000 trvale hlášených obyvatel. Další čističky jsou v kladenských částech Švermov, pro asi 10.000 obyvatel, a v části Dubí, která z velké části slouží průmyslovým podnikům v lokalitě.

Foto: Wikipedia, Grds Dmnk, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme