V Karlovarském kraji v roce 2016 zdraží voda, někde i teplo

Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.

6 min. čtení

Vodné a stočné na Karlovarsku se účtuje dvojsložkově. Pohyblivá část platby za spotřebovaný metr krychlový vody se v roce 2016 u vodného i stočného zvýší každá o 57 haléřů. Celkem tedy budou odběratelé za odebraný a odkanalizovaný metr krychlový vody platit 65,07 Kč včetně DPH. Mírně vzroste i pevná část u stočného, tedy za instalovaný vodoměr. U nejběžnějšího vodoměru o jmenovité kapacitě 1,5 krychlového metru za hodinu odběratelé ročně zaplatí 1980 Kč včetně DPH.

Na Chebsku, kde spravuje vodohospodářské sítě společnost Chevak, se příští rok zvedne cena o dvě procenta. Za vodné a stočné tam místo letošních 83,38 Kč včetně DPH zaplatí odběratelé 85,10 Kč s DPH. Původně se předpokládal vyšší nárůst ceny.

V Sokolově se po mnoha letech sníží cena vody, byť jen zhruba o 20 haléřů. "Loni jsme historicky poprvé nezdražili vodu a letos jsme poprvé v historii zlevnili. Jakkoli je to tedy spíše symbolické, ale už toho dosáhnout je složitý úkol," řekl ČTK místostarosta Karel Jakobec (ODS). Jednotková cena vody pro rok 2016 bude 95,74 koruny.

Naopak dražší bude v Sokolově teplo. "ČEZ Teplárenská měla původně v plánu zvýšit cenu tepla o čtyři procenta. To se jim nakonec zdálo přeci jen hodně, tak poslali nabídku dvě procenta. My i starostové dalších obcí jsme ale s tímto navýšením nesouhlasili, podařilo se nám vyvolat jednání a nakonec jsme se rozešli s nárůstem 0,8 procenta," uvedl starosta Sokolova Jan Picka (ČSSD). Předběžná cena tepelné energie pro Sokolov na rok 2016 je tak 507 korun bez DPH.

Cena tepla v Chebu zůstane stejná jako letos, tedy 545 korun za gigajoule bez DPH (626,75 s DPH), řekl ČTK místostarosta Pavel Hojda (KSČM).

Bez výrazných změn budou po Novém roce i ceny v autobusech městské hromadné dopravy.
V Sokolově bude nadále stát základní jízdné 14 korun a s čipovou kartou 11 korun, v Chebu 12 korun a s kartou 10 korun. "Jen v Chebu dojde k mírnému zdražení ročního jízdného pro seniory nad 65 let z 175 na 245 korun," řekl ředitel Autobusů Karlovy Vary Zdeněk Suchan. V Karlových Varech přestupní jízdenka vyjde na 25 korun, nepřestupní na 18.

Zásadní změny v městské hromadné dopravě by měly v roce 2016 nastat v Ostrově. "S výstavbou v průmyslové zóně narůstá vytíženost autobusových linek nejen od obyvatel Ostrova, ale například i Hroznětína a dalších okolních obcí. Chtěli bychom proto založit vlastní dopravní podnik a vytvořit několik tarifních pásem, aby dojíždění z těchto obcí bylo levnější," řekl starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD). Zatímco nyní při cestě z Hroznětína do průmyslové zóny cestující zaplatí 16 až 20 korun, nově by to mělo být pouze kolem deseti korun.

Foto: „Mlýnská kolonáda Karlovy Vary“ od YelkrokoyadeVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme