V Jizerských horách mají novou přírodní památku – vodopády

Novou přírodní památku mají od července v Jizerských horách. Ministerstvo životního prostředí za ni vyhlásilo vodopády na Černé Desné. ČTK o tom dnes informoval Petr Bažant ze Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory.

2 min. čtení

Vodopády se nacházejí v údolí horského potoka mezi Desnou a přehradou Souš. "Černá Desná má v tomto úseku značný spád. Převýšení na chráněném stometrovém úseku činí asi 600 metrů," uvedl Bažant. Koryto Černé Desné je podle něj plné typických peřejí, kaskád, kotlů a především větších či menších vodopádů, které vodní proud vymodeloval do fantaskních tvarů. V údolí jsou čtyři vodopády – Plotnový, Dlouhý, Bukový a Hrncový.

Jizerské hory jsou na vodopády bohaté. Nejznámější a nejspíš i nejnavštěvovanější vodopád je na Jedlovém potoku v přírodní rezervaci Jedlový důl nedaleko Josefova Dolu na Jablonecku. Mezi turisty jsou oblíbené i vodopády na Bílé Smědé nebo na Černém potoce.

V Jizerských horách je přes deset přírodních památek. Mezi ně patří Klečoviště na Smrku, vrcholová rašeliniště Na Kneipě či mokřady – Fojtecký je u Mníšku nedaleko Liberce a Jindřichovský u Lučan nad Nisou na Jablonecku.

 

Zdroj: Wikipedia, Zp, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme