V Jihočeském kraji loni stoupla denní spotřeba pitné vody

V Jihočeském kraji loni meziročně stoupla denní spotřeba pitné vody v domácnostech o zhruba tři čtvrtě litru na 85,4 litru na osobu. Navýšení lze přičíst i tomu, že loni v létě panovaly extrémně vysoké teploty, které nutí lidi více pít. Průměrná cena kubického metru vody loni zdražila o 50 haléřů.

3 min. čtení

Jihočeši za ni zaplatili 35,80 Kč, což je o 20 haléřů více než celorepublikový průměr. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V Jihočeském kraji loni vyrobila vodohospodářská zařízení 33,6 milionu kubických metrů vody, což je o dvě procenta více v porovnání s rokem 2014. Objem tržeb za vodné pak dosáhnul téměř 928 milionů korun bez daně. Odběr z vodovodního řadu využívá v regionu více než 572.000 lidí, což je téměř 91 procent obyvatel kraje.

Vodovodní síť se loni prodloužila o nových 48 kilometrů. Momentálně tak dosahuje v kraji celkové délky 6239 kilometrů a je na ni navedeno 149.500 vodovodních přípojek.

Loni se také zvýšil počet domácností napojených na kanalizační soustavu. Tuto možnost využívá více než 86 procent lidí z regionu. "Množství vypouštěných odpadních vod do kanalizace bez zpoplatněných srážkových vod bylo ve sledovaném roce téměř srovnatelné s rokem 2014. Odteklo tímto způsobem 27 milionů kubických metrů odpadních vod," uvedl ve zprávě ČSÚ Michal Kolísek. Lidé za stočné zaplatili celkem 932 milionů korun.

V Jihočeském kraji loni vzniklo šest nových čistíren odpadních vod (ČOV). Celkem jich v regionu funguje 327, více jich je pouze ve Středočeském kraji. Celková kapacita čistíren v jižních Čechách za den je více než 385.000 kubických metrů.

Foto: Wikipedia, Benutzer:Alex Anlicker, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme