V Jablonci nad Nisou skončily po dvou letech práce na kanalizaci v Kokoníně

V Jablonci nad Nisou skončily po dvou letech práce na kanalizaci v části Kokonín. Díky projektu za 130 milionů korun už nebudou odpadní vody v této části města končit v řece, stoka je odvede do čistírny v nedalekém Rychnově u Jablonce nad Nisou. 

4 min. čtení

Stavba začala na podzim 2020, financovala ji Severočeská vodárenská společnost (SVS), která 68 milionů získala z Operačního programu Životní prostředí, řekla ČTK mluvčí Jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

Na nákladný projekt přispělo i město Jablonec. "Jablonec se finančně podílel na propojení kokonínské kanalizační přípojky do Rychnova a zkapacitnění tamní čistírny odpadních vod, za tuto část město zaplatilo více než 16 milionů korun," doplnila mluvčí radnice. Město podle ní také přispívá obyvatelům na kanalizační přípojky, majitelé domů, které měly jen septik, mohou žádat o dotaci z městského programu na podporu výstavby technické infrastruktury.

V Jablonci plánovala SVS původně výstavbu samostatné čistírny odpadních vod přímo v Kokoníně. Proti záměru, s nímž počítal územní plán města už v roce 1998, se ale postavili místní obyvatelé. Dokonce se kvůli tomu před deseti lety konalo referendum o odtržení této čtvrti od Jablonce, což se ale nestalo. Město se nakonec s vodárenskou společností dohodlo na vybudování kanalizace a stoky, která tuto část Jablonce napojila na čistírnu odpadních vod v Rychnově, a umožní tak další rozvoj lokality.

V Kokoníně žije kolem 1800 lidí, většina domů byla postavena počátkem minulého století, kdy se kanalizace příliš neřešila. Odpadní vody tak často končily v nedaleké Mohelce, která se v létě měnila v páchnoucí stoku. "Cílem staveb bylo podchytit výusti splaškových vod vedoucích do Mohelky a vytvořit možnosti napojení zatím neodkanalizovaných bytových nebo rodinných domů," řekl náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík (Piráti).

První obyvatelé se mohli na novou kanalizaci napojit už loni v květnu, kdy stavbaři vybudovali 13 splaškových přípojek kanalizační stoky v Rychnovské ulici a pak další dvě veřejné části kanalizačních přípojek na sběrači do Rychnova. Letos v létě se pokládaly v Kokoníně nové povrchy komunikací. Další zájemci se budou moci na kanalizaci připojit po kolaudaci stavby a spuštění provozu.

Foto: Wikipedia, MartinVeselka, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme