V Havlíčkově Brodě začíná proudit biometan z čistírny odpadní vody do plynárenské sítě

Z čistírny odpadních vod v Havlíčkově Brodě začíná proudit biometan do plynárenské sítě. Technologii na úpravu plynu uvolňovaného z kalů nechala osadit havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK), která čistírnu v části města Perknov provozuje. Zakázku za 42,6 milionu korun zaplatí s pomocí evropské dotace. Vyplývá to z tiskové zprávy distribuční společnosti GasNet, která biometan z čistírny odebírá, a z věstníku veřejných zakázek.

5 min. čtení

„Tento týden byl zahájen zkušební provoz,“ řekl ČTK ředitel VAK Jan Kadlec. Na plnou kapacitu by se mělo nové zařízení dostat v příštím měsíci.

Biometan je vlastnostmi plně zaměnitelný se zemním plynem, odběratelé nezaznamenají rozdíl. Může být využitý pro vytápění budov, průmyslové účely nebo jako palivo v dopravě. „Dál zvyšujeme podíl tohoto obnovitelného plynu v naší síti. Havlíčkův Brod je pátou výrobnou biometanu, která dodává plyn do naší distribuční soustavy,“ uvedl Ivo Jirovský za GasNet.

Biometan se získává úpravou bioplynu jímaného při vyhnívání čistírenského kalu. Technologii dodala firma Prodeval. Přes havlíčkobrodskou úpravnu může za hodinu projít 140 metrů krychlových bioplynu a do plynárenské distribuční soustavy se z něj bude vtláčet až 90 metrů krychlových za hodinu.

Z kalu už čistírna získávala hnojivo použitelné v zemědělství a bioplyn pro dvě kogenerační jednotky vyrábějící elektřinu a teplo. „Považujeme tento projekt za završení naší snahy snižovat energetickou náročnost čistírenského provozu, vylepšovat ekonomiku společnosti a zároveň podporovat udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí,“ uvedl Jan Kadlec. VAK zásobuje pitnou vodou 78.000 obyvatel, provozuje také kanalizace a čistírny odpadních vod.

GasNet na svém distribučním území měsíčně vtláčí do sítě až 230.000 metrů krychlových biometanu. Firma uvedla, že biometan začala používat jako první distributor v Česku v roce 2019, kdy ke své soustavě připojila bioplynovou stanici v Rapotíně na severní Moravě. Loni se k ní přidaly stanice v Litomyšli a v Horní Suché na Karvinsku. Letos začala biometan kromě Havlíčkova Brodu dodávat do sítě bioplynová stanice v Mladé Boleslavi.

Plynovody si s biometanem podle distributora poradí, plynárenská infrastruktura včetně regulace tlaku nebo měření spotřeby je na biometan plně připravená. „Plyn před vstupem do distribuce kontrolujeme, aby všechny jeho parametry odpovídaly potřebným normám. Jeho kvalitu a množství sleduje náš dispečink on-line. Kromě toho k plynu přidáváme kvůli bezpečnosti typický zápach, protože stejně jako zemní plyn není ani biometan sám o sobě cítit,“ uvedl Ivo Jirovský z GasNetu. Firma zajišťuje dodávky zemního plynu pro víc než 2,3 milionu zákazníků v Česku.

Biometan by podle distribuční společnosti mohl v Česku do roku 2030 nahradit deset až 15 procent spotřeby zemního plynu. V Česku je podle ní přes 550 bioplynových stanic, které mohou vyrábět biometan.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme