V Dymokurech na Nymbursku letos zmodernizují čističku a dostavějí kanalizaci

V Dymokurech na Nymbursku by měli na podzim začít s modernizací čističky odpadních vod a dostavbou kanalizace tam, kde ji dosud nemají. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Nymburk, která čističku vlastní, v tendru vybrala pro stavbu společnosti Pohl, Zepris a VPK Suchý. Práce si vyžádají téměř 125 milionů korun a měly by být hotové do konce roku 2023. 

2 min. čtení

VAK Nymburk bude žádat o dotaci ze Státního fondu životního prostředí, zhruba 40 milionů korun uhradí obec. ČTK to sdělil předseda představenstva VAK Nymburk Miloš Petera.

Součástí stavby je rovněž napojení části Dymokur a jejích místních částí Svídnice a Černá Hora na kanalizaci. "V Dymokurech je nyní bez kanalizace zhruba 200 lidí, ve Svídnici a Černé Hoře ji nemají vůbec, dohromady tam žije 130 lidí. Každý má svoji jímku, kterou musí vyvážet," řekla ČTK starostka Dymokur Ludmila Kubálková. Náklady na kanalizaci tvoří většinu z celkové sumy, jsou zhruba ve výši 100 milionů korun.

Ve Středočeském kraji má napojení na kanalizaci pro veřejnou potřebu 75 procent lidí, bez napojení je více než 351.000 lidí zhruba v 1900 místních částech obcí. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Středočeského kraje David Šíma.

Podle Petery je současná dymokurská čistička, jejíž odtok je napojený do Pivovarského potoka, na maximálních hodnotách. Po úpravě se její kapacita více než dvojnásobí, technologie se vymění za modernější.

VAK Nymburk spravuje na Nymbursku 42 čističek odpadních vod. Podle údajů z výroční zprávy společnosti se v nich v roce 2021 vyčistilo téměř 6,7 milionu kubíků odpadních vod.

Foto: Wikipedia, Pavel Hrdlička, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme