V Dublinu protestovaly desítky tisíc lidí proti poplatkům za vodu

Desítky tisíc demonstrantů včera vyšly do ulic hlavního irského města Dublin, aby vyjádřily nesouhlas s plánovaným zavedením nových poplatků za dodávky vody pro domácnosti. Demonstrace se konají již třetím dnem a jsou největším protestem od vypuknutí finanční krize v roce 2008, uvedly agentury AP a Reuters.

3 min. čtení

Podle policie se protestů účastnilo více než 30.000 lidí, podle organizátorů téměř 100.000. Dav pokřikoval hesla jako "V žádném případě! Nebudeme platit!". Demonstrantům vyjádřili podporu také dva nejoblíbenější dublinští folk-rockoví zpěváci Damien Dempsey a Glen Hansard, kteří protestujícím zazpívali.

Vláda plánuje v příštím roce zavést přímé poplatky pro domácnosti za vodu. Je to poslední z úsporných opatření zavedených vládou od vypuknutí finanční krize. Nové opatření se však dotklo citlivého místa veřejnosti unavené roky úsporných opatření a frustrované nerovnoměrným oživením. Irové, na rozdíl od Řeků, přitom doposud příliš nevystupovali proti programu bolestivých výdajových škrtů a zvyšování daní.

Irsko po kolapsu svých největších bank dostalo v roce 2010 od EU a Mezinárodního měnového fondu záchranný program 85 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Po letech úsporných opatření země loni v prosinci mezinárodní záchranný program ukončila a vrátila se na kapitálové trhy. Demonstrace tak paradoxně přicházejí v době, kdy formálně skončilo v zemi období úspor. Rozpočet na rok 2015 obsahuje první snížení daní a zvýšení různých dávek od roku 2008. Irská ekonomika má letos vzrůst o více než čtyři procenta, a zařadí se tak mezi nejrychleji rostoucí země v EU.

 

Foto: Wikipedia, FlickreviewR, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme