Kromě menší spotřeby ve Východočeské vodárenské soustavě došlo i k růstu přímých nákladů. Sem patří hlavně navýšení ceny surové vody od Povodí Labe a růst cen elektrické energie. Provozovatel sítě, VS Chrudim, také zaplatí o 950 tisíc korun ročně víc na nájemném společnosti VaK Chrudim, jež je majitelem veškeré potřebné vodárenské infrastruktury.
Navýšení ceny vodného a stočného bude činit 2,91 procenta bez daně z přidané hodnoty. A o kolik více budeme muset tedy v příštím roce vytáhnout z vlastní peněženky? Podle ředitele VaKu Hrada by to mělo být pro každého spotřebitele zhruba o 50 korun ročně navíc. Tyto peníze, jak dodává, představují jednak sociálně únosné navýšení a jeho společnosti současně zajistí potřebné zdroje pro investice v roce 2013.
„Celkový roční růst výdajů na jednu osobu, při průměrné spotřebě 70 litrů na osobu a den v našem regionu, vychází v roce 2013 na necelých 55 korun" říká Josef Hrad, ředitel společnosti VaK Chrudim.
Vodné a stočné poroste dál i v příštích letech. „Do cen se promítnou náklady nejen na nové investice (například zprovoznění ČOV Prachovice, rekonstrukce úpravny vody Hamry a ČOV Hlinsko), ale i na obnovu zastaralých vodovodních a kanalizačních sítí. Hodnota infrastruktury v našem majetku přesahuje šest miliard korun. Roční potřeba zdrojů na její obnovu přesahuje 150 milionů korun, přičemž reálné a sociálně únosné výdaje jsou teď zhruba na poloviční úrovni," uzavírá Josef Hrad.
Foto: Jan.Kamenicek, Wikipedia, licence
Zdroj: (jab)
Zdroj: (jab)