V Chrudimě lidé zaplatí za vodu 75 korun

Celková cena vodného a stočného vzroste na Chrudimsku za předpokladu patnáctiprocentní DPH od ledna příštího roku ze 72,44 koruny na 75,39 koruny za krychlový metr. Může za to jak zvýšení daně, tak rostoucí náklady. Paušál se zvýší z nynějších 1983,60 Kč na 2001 Kč, zde je ale na vině jen růst DPH.

3 min. čtení

Kromě menší spotřeby ve Východočeské vodárenské soustavě došlo i k růstu přímých nákladů. Sem patří hlavně navýšení ceny surové vody od Povodí Labe a růst cen elektrické energie. Provozovatel sítě, VS Chrudim, také zaplatí o 950 tisíc korun ročně víc na nájemném společnosti VaK Chrudim, jež je majitelem veškeré potřebné vodárenské infrastruktury.

Navýšení ceny vodného a stočného bude činit 2,91 procenta bez daně z přidané hodnoty. A o kolik více budeme muset tedy v příštím roce vytáhnout z vlastní peněženky? Podle ředitele VaKu Hrada by to mělo být pro každého spotřebitele zhruba o 50 korun ročně navíc. Tyto peníze, jak dodává, představují jednak sociálně únosné navýšení a jeho společnosti současně zajistí potřebné zdroje pro investice v roce 2013. 

„Celkový roční růst výdajů na jednu osobu, při průměrné spotřebě 70 litrů na osobu a den v našem regionu, vychází v roce 2013 na necelých 55 korun" říká Josef Hrad, ředitel společnosti VaK Chrudim.

Vodné a stočné poroste dál i v příštích letech. „Do cen se promítnou náklady nejen na nové investice (například zprovoznění ČOV Prachovice, rekonstrukce úpravny vody Hamry a ČOV Hlinsko), ale i na obnovu zastaralých vodovodních a kanalizačních sítí. Hodnota infrastruktury v našem majetku přesahuje šest miliard korun. Roční potřeba zdrojů na její obnovu přesahuje 150 milionů korun, přičemž reálné a sociálně únosné výdaje jsou teď zhruba na poloviční úrovni," uzavírá Josef Hrad.

Foto: Jan.Kamenicek, Wikipedia, licence


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme