V Charlestonu po havárii v chemičce už teče pitná voda

Úřady amerického státu Západní Virginie dnes povolily některým domácnostem postiženým únikem chemikálií používat vodu z kohoutku. Na tiskové konferenci v Charlestonu to oznámil guvernér státu Earl Ray Tomblin. Z chemičky Freedom Industries unikla minulý týden látka užívaná k promývání uhlí, která se dostala do řeky.

2 min. čtení

Guvernér Tomblin vyhlásil v devíti okresech stav nouze, postiženo bylo až 300.000 lidí.

Podle amerických expertů musejí před zrušením zákazu testy spolehlivě prokázat, že uniklé látky je v pitné vodě maximálně jedna miliontina objemu. "Čísla, kterých jsme dosáhli, vypadají dobře," řekl dnes na tiskové konferenci guvernér Tomblin.

Chemikálie nebyla podle odborníků toxická, ale po jejím požití lidem hrozily zdravotní potíže. Kvůli žaludeční nevolnosti a dalším příznakům vyhledalo lékaře nebo nemocniční ošetření v oblasti 32 lidí. Ze zásobníku Freedom Industries látky uniklo přes 28.000 litrů, určitá část byla ještě před řekou zadržena.

V Charlestonu musely kvůli ekologické havárii být uzavřeny takřka všechny restaurace. Voda tekoucí v potrubí byla podle odborníků vhodná jen ke splachování toalet. Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) dodala do oblasti denně 50 cisteren vody, což je asi milion litrů.

Podle agentury AP mohou pít vodu z kohoutku obyvatelé centra Charlestonu, celá oblast bude vyhlášena za bezpečnou během několika dnů.

 

Zdroj: Wikipedia, Flickr, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme