V Českých Budějovicích začíná jarní část deratizace

V Českých Budějovicích začala jarní část deratizace. Pravidelné hubení potkanů a dalších hlodavců zajišťuje v krajském městě provozovatel vodovodů a kanalizací společnost ČEVAK a.s. již dvacátým rokem. Pokládku návnad provádí zaměstnanci specializovaných firem a to ve dvou etapách, vždy na jaře a na podzim. 

3 min. čtení

„Tento týden bude položeno 65 kilogramů nástrah na Pražském předměstí, ve Čtyřech Dvorech a ve středu města. Poté bude odborná firma pokračovat v Rožnově, Lineckém předměstí a Havlíčkově kolonii,“ říká vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.

Deratizace bude postupně pokračovat i v dalších částech města a to až do poloviny května. Následně ještě odborníci všechna místa znovu zkontrolují a případně nástrahy doplní.
„Celkem v této etapě spotřebují více než 300 kilogramů návnad. Roční náklady na deratizaci se pohybují okolo 300 tisíc korun,“ doplňuje mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Potkan, který může přenášet řadu nebezpečných chorob, se velice snadno množí. Samice rodí mláďata prakticky po celý rok. Jen pravidelným hubením se daří držet stavy těchto hlodavců pod kontrolou. „Výskytu těchto hlodavců velmi napomáhají například i drtiče odpadu, protože právě hmota, která se z drtiče odpadu dostane do kanalizace, je pro potkany lahůdkou,“ upozorňuje Ondřej Koupal.

Odborná pokládka směsi granulí neohrozí domácí ani hospodářská zvířata, protože nástrahy nejsou na volně přístupných místech. Přesto by si ale lidé měli dát na své volně pobíhající mazlíčky větší pozor.

Foto: Wikipedia, Služba národního parku, licence

Zdroj: redakce

Doporučujeme