V České Lípě rozdělují poslední peníze na výstavbu čističek vody

Radnice v České Lípě rozděluje poslední peníze z programu na podporu výstavby malých čistíren odpadních vod v Častolovicích. Program na Silvestra skončil, ještě se ale zpracovávají poslední žádosti. Zastupitelé teď pro tři žadatele schválili dotaci dohromady za 250.000 korun, zbývá ještě poslední žádost, kde je vyřízení prodlouženo do 30. června.

4 min. čtení

"Myslím si, že se program osvědčil a my budeme určitě po jeho vyhodnocení zvažovat další. Předpokládám, že ještě v letošním roce přijdeme s nějakým návrhem na vytvoření programu nového," řekl místostarosta Juraj Raninec (ODS). Do budoucna by tak podle něj radnice mohla dotace na malé čistírny nabídnout třeba obyvatelům Dobranova, Manušic nebo Vlčího Dolu, kde je také roztroušená zástavba a výstavba kanalizace by tam byla příliš drahá. Například pro Žizníkov to ale podle Ranince není řešení. "Je to dost velká aglomerace a tam by se opravdu vyplatila kanalizace a eventuálně i vybudování centrální čistírny," uvedl.

Častolovice jsou okrajovou částí České Lípy, která byla do května 2005 samostatnou obcí. Jedním z důvodů, proč se obec rozhodla k České Lípě připojit, byl slib vybudování kanalizace a vodovodu. Výstavba kanalizace pro zhruba 50 domů v obci vzdálené tři kilometry od České Lípy by ale stála 50 milionů korun, proto se radnice rozhodla podpořit domovní čistírny, které měly stát nejvýš desetinu. Program město vyhlásilo na jaře 2013 a několikrát ho prodloužilo. Na čistírnu mohla domácnost dostat až 100.000 korun. "O dotaci požádalo 27 domácností, radnice zatím vyplatila přes 1,5 milionu korun," dodal Raninec. Stavbu vodovodu město připravuje

Dotace na domovní čističky nabízejí obyvatelům také v Jablonci nad Nisou z městského Fondu na zlepšení úrovně bydlení. Na rozdíl od České Lípy tam není podpora čistíren určena jen obyvatelům jedné lokality, zřejmě i proto je zájem větší. Předloni schválili zastupitelé 28 žádostí za více než 1,5 milionu korun, loni 17 žádostí o dotace za milion korun a v lednu ještě dalších sedm žádostí dohromady za 600.000 korun. Zájemci mohou na čistírnu dostat až polovinu způsobilých výdajů, maximálně ale 50.000 korun na jeden byt. Zbytek si však mohou od města výhodně půjčit.

 

Foto: Wikipedia, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme