V Černé Hoře dál neví, jak vyřeší dodávku pitné vody

V Černé Hoře na Blanensku dál nevědí, jak od začátku příštího roku vyřeší dodávku pitné vody. Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko městu zřejmě nevydá všechny zdroje, není ani jasné, kdo bude provozovat vodovodní síť. 

6 min. čtení

Pivovar Černá Hora, který je největším odběratelem vody v obci, chce, aby se o síť starala nadále Vodárenská akciová společnost (VAS), divize Boskovice.

Zástupci pivovaru to dnes řekli novinářům. Vystoupení ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko loni schválili obyvatelé Černé Hory v referendu. Je závazné a minimálně další dva roky o problému není možné znovu hlasovat. Černá Hora už o vystoupení ze svazku požádala a v červnu o tomto kroku rozhodne valná hromada svazku.

Podle starosty Ondřeje Měšťana (nez.) bude vystoupení ze svazku stát obec patrně deset milionů korun. Bude muset uhradit svazku náklady za investice a nutné technické vybavení. Na druhou stranu ale nezíská velkou část páteřní sítě, vodojem nebo úpravnu vody. Podle Měšťana je velice pravděpodobné, že obec na vystoupení ze svazku nevydělá, což byl jeden ze základních cílů podporovatelů referenda. "Pokud vyděláme, tak to bude tak pět korun ze metr krychlový vody," uvedl Měšťan, který byl proti vystoupení Černé Hory ze svazku. Obec má nyní čtyři varianty řešení, jednou z nich je to, že bude provozovat vodovodní síť sama. Do června by se měla rozhodnout, která varianta je pro ni nejvýhodnější.

Pivovar Černá Hora naopak chce, aby dodávky vody zajišťoval dál VAS, divize Boskovice. "Pokud to bude nutné, bude pivovar usilovat o přepojení na ten vodovod, který zůstane ve správě VAS, i s vědomím ekonomického dopadu na obec," řekl sládek pivovar Vlastimil Zedek. Pivovar podle něj odebírá 300 metrů krychlových vody denně, což je zhruba stejné množství jako zbytek Černé Hory. Aktivisté, kteří v Černé Hoře referendum vyvolali, si podle něj ani nevzpomněli, že pivovar existuje. "Pivovar bude s VAS hledat náhradní zdroje, i když na tom obec bude strádat, pivovar bez vody nemůže žít," uvedl Zedek.

Podle ředitele boskovické divize VAS Petra Fialy se provoz v Černé Hoře technicky vymyká standardům. Černá Hora spotřebuje ročně 160.000 metrů krychlových vody, z toho pivovar 100.000. Cena ve svazku obcí na Blanensku podle něj patří k vyšším, ale jsou do ní zakalkulovány rekonstrukce. Podle něj při referendu byla rizika pro obec bagatelizována. "Máme několik možností, jak to udělat, aby pivovar zůstal přímým zákazníkem VAS," uvedl Fiala. Podle něj obce naopak v poslední době do svazku na Blanensku vstupují. Jako příklad uvedl Velké Opatovice, Doubravici nebo Svitávku.

Část obyvatel městyse Černá Hora vyvolala referendum, protože se jim nelíbí to, že platí za metr krychlový vody 89,96 koruny, zatímco například obyvatelé nedalekých Lysic 57 a Rájce-Jestřebí 56 korun. Tam ale radnice cenu vody dotují ze svého.

Černá Hora má 2000 obyvatel, přičemž do referenda se loni v říjnu mohlo zapojit 1610 lidí. Hlasovat přišlo 921 z nich, tedy přes 57 procent voličů. Do hlasování se muselo zapojit nejméně 35 procent voličů, výsledek je tedy platný a pro radnici závazný. V referendu se 52,54 procenta lidí vyslovilo pro vystoupení městyse z okresního vodárenského svazku.

 

Foto: Wikipedia, Michal Klajban, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme