V centru Prahy budou prodlouženy a zvýšeny protipovodňové zábrany

V centru Prahy budou delší a vyšší mobilní protipovodňové zábrany. Změny se budou týkat Masarykova, Smetanova, Alšova a Dvořákova nábřeží. Práce začnou ještě letos a skončí v příštím roce. Náklady vedení města odhaduje na 51 milionů korun bez DPH. Novinářům to řekl pražský radní Michal Hroza (TOP 09). Praha začala budovat protipovodňová opatření po ničivé povodni v roce 2002, která napáchala v metropoli škody za 27 miliard korun. Naposledy zasáhla velká povodeň Prahu v roce 2013, kdy způsobily problémy zejména menší toky.

2 min. čtení

„Rádi bychom stavbu začali ještě letos a dokončili ji v příštím roce. Měli bychom být schopni ji od momentu zahájení výstavby dokončit do 12 měsíců,“ řekl Hroza.

Cílem oprav je podle něj navýšit protipovodňovou ochranu o 30 centimetrů nadúroveň hladiny při záplavě v roce 2002. Zároveň s tím, stavbaři zrekonstruují a zesílí základy zábran, které jsou v chodnících. Dělníci při opravě vybourají kamenné dosedací prahy a nerezové kotevní desky slupic stávajícího hrazení. „Původní prvky budou plně nahrazeny novými konstrukcemi z nerezové oceli v matném provedení,“ píše se v materiálu, který radní schválili.

Město nechá rovněž vybudovat mobilní zábrany v úsecích, které jsou v současnosti hrazeny pytli s pískem. To se týká Masarykova, Smetanova a Dvořákova nábřeží. Zábrany budou navazovat na současné hrazení a rovněž budou mít horní hranici 30 centimetrů nad hladinou velké vodyz roku 2002.

Pražský magistrát vložil od roku 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun. Město nechalo vybudovat asi 20 kilometrů zábran a vrata uzavírající Čertovku, na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky. Město postupně revitalizuje i potoky a říčky a buduje protipovodňové valy. Zatím nevyřešena je ochrana Šáreckého údolí, Lahovic, Lahoviček a Sedlce.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme