V částech Libereckého a Olomouckého kraje hrozí kvůli tání a dešti vzestup řek

Na východě Libereckého a severu Olomouckého kraje hrozí do sobotního poledne vzestup hladin některých řek a potoků. Na Jilemnicku mohou místy dosáhnout i druhého stupně, kdy už se voda vylévá z břehů. Důvodem je tání sněhu spolu s očekávaným deštěm, vyplývá z aktualizovaného varování, které dnes ráno zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

2 min. čtení

V Libereckém kraji lze očekávat vzestup hladin toků na první, tedy nejnižší povodňový stupeň na Semilsku, Tanvaldsku a Železnobrodsku. Na Jilemnicku mohou řeky na některých místech dosáhnout i druhého stupně povodňové aktivity, takzvané povodňové pohotovosti. Voda se tam může z koryt toků vylévat do okolní krajiny, upozorňují meteorologové.

Podle údajů hydrologického serveru ČHMÚ platil dnes kolem 05:30 druhý povodňový stupeň na Jizeře v Jablonci nad Jizerou. V Železném Brodě ve stejný čas dosahovala hladina Jizery prvního stupně.

V Olomouckém kraji hrozí dosažení prvního stupně na řekách a potocích odvodňující Jeseníky. Povodňová bdělost platí do 600 metrů nad mořem v oblastech Litovel, Mohelnice, Šumperk a Zábřeh.

Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes v Česku přes den devět až 13 stupňů Celsia. Ojediněle lze očekávat déšť nebo přeháňky, na horách na severu a severovýchodě Česka budou srážky četnější.

Foto: Wikipedia, Wuhazet, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme