V Č.Budějovicích cena za vodu stoupne jen o vyšší DPH

Cena pitné vody v Českých Budějovicích se od dubna zvýší jen o nárůst DPH ze 14 na 15 procent. Po vleklých jednáních k tomu dnes dospěla rada města. Cena vodného a stočného tak v krajském městě bude v nastávajícím hospodářském roce 71,50 koruny za metr krychlový, dosud lidé platili 70,90 Kč.

3 min. čtení

Ve srovnání s ostatními krajskými městy patří cena vody v Českých Budějovicích k nejnižším, průměrná cena vody v ČR je přes 77 korun. ČTK to řekl náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD).

"Výsledkem dlouhých a náročných jednání se společností ČEVAK o ceně vodného a stočného je kompromis. Dohoda byla přijata za pět minut dvanáct, smlouva totiž vypršela k 31. březnu," uvedl Joch.

ČEVAK do jednání šel s požadavkem na zvýšení ceny a snížení nájemného od města, to mělo vykompenzovat ztráty, které mu způsobí ukončení provozu papíren. Zástupci města naopak usilovali o zachování ceny vodného a stočného na současné úrovni s tím, že ČEVAK by měl ztrátu pokrýt hlavně hledáním úspor v nákladech či maržích.

"Výsledný návrh, který dnes posvětila rada města, pro českobudějovické občany a podnikatele znamená, že se jim cena vodného a stočného na další rok nezvedne. Ustoupit musely obě strany, město například polevilo z požadavku na výši nájemného o 12,5 milionu korun za vodohospodářský majetek, který společnosti ČEVAK pronajímá," uvedla předsedkyně finančního výboru Petra Šebestíková (TOP 09).

Město naposledy zdražilo vodné loni v dubnu, a to o 3,82 procenta bez DPH, na 34,54 Kč za metr krychlový. Úplata za stočné, tedy čištění odpadních vod, zůstala loni stejná – 27,67 Kč. Celkem lidé platili 62,20 Kč, se 14procentní daní 70,90 Kč.

 

Zdroj: Wikipedia, Pavel Rychtecký, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme