V bývalé úpravně vody v Plzni, technické památce, je odchovna ryb

Památkově chráněný objekt bývalé úpravny vod na plzeňské Homolce, jehož úpravu navrhl architekt Hanuš Zápal, bude sloužit od března jako odchovna sivenů, pstruhů a candátů.

4 min. čtení

Budova, v níž je unikátní systém Puech-Chabalovy filtrace, má od tohoto měsíce nového nájemce, občanské sdružení Chabal, řekl dnes ČTK technický náměstek primátora Petr Rund (ODS). Město už přes deset let jedná o pronájmu této budovy a prověřovalo tam projekty muzea historických vozidel či wellness centra.

"Nalézt využití pro tuto technickou památku bylo problematické, a to nejen z důvodu specifičnosti stavby, ale i proto, že se nachází uvnitř areálu úpravny vody. Využití do určité míry zachová charakter a funkci stavby. I když se prováděla údržba, odstraňovala hlavně havarijní stav konstrukcí. Nyní je zajištěna péče pravidelná," uvedl Rund. Filtraci přestala Vodárna Plzeň, která sídlí ve stejném areálu, provozovat na konci roku 1997, kdy byla vzhledem k dostatečné kapacitě ostatních částí úpravny a náročnosti na obsluhu odstavena.

O umístění chovu ryb se začalo diskutovat v roce 2011. "Oslovili jsme rybářské spolky, svazy a sdružení v Plzeňském kraji. Nakonec jsme se dohodli s nově založeným občanským sdružením Chabal," uvedl Rund. Předmětem nájmu je objekt Puech-Chabalovy filtrace s plochou přes 7600 metrů čtverečních za téměř 260.000 korun ročně.


Podle plánu nájemce by v prostorách úpravny mělo být už v březnu 450 až 500 sivenů, v dubnu stejný počet pstruhů duhových a mezi červnem až červencem má přibýt 1000 candátů.

Významným segmentem a nedílnou součástí technologie je rozsáhlá budova se třemi trakty, jejíž úpravu navrhl Hanuš Zápal. Obří objekt, významná technická památka, byl dokončena v roce 1926. Od té doby se tam upravovala pitná voda pískovcovou filtrací, což v Čechách využívala jen Plzeň a Praha. Unikátní technologie pařížské firmy měla kapacitu 460 litrů za vteřinu. Po zprovoznění nové plzeňské úpravny na stejném místě v roce 1996 se kapacita zvýšila na 1500 litrů za vteřinu.

 

Foto: Wikipedia, Eric Engbretson, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme