V Brodku u Přerova byla zprovozněna nová kanalizace a čistírna

Odpadní vody z domácností v Brodku u Přerova a jeho místní části Luková už nebudou znečisťovat dva vodní toky v okolí. V obci s dvěma tisíci obyvatel včera byla slavnostně zprovozněna nová kanalizace a čistírna odpadních vod, jejíž vybudování stálo bezmála 145 milionů korun.

2 min. čtení

"Původní podpovrchová kanalizace z roku 1929 byla již v nevyhovujícím stavu a navíc nám chyběla čistírna odpadních vod. Očekávám, že nový kanalizační systém podstatně zlepší kvalitu vod v okolí," řekl novinářům starosta Brodku u Přerova Jan Beneš.

Celkem bylo v Brodku u Přerova vybudováno 5740 metrů kanalizace. K čistírně odpadních vod vede také nová vodovodní přípojka, jejíž délka činí 266 metrů. Čistírna bude sloužit pouze pro čištění odpadních vod z místních domácností a je projektována tak, aby její kapacita stačila na předpokládaný desetiprocentní přírůstek obyvatelstva.

"Celý kanalizační systém již úspěšně prošel zkušebním provozem, který probíhal od začátku srpna. Uvedení díla do zkušebního provozu v tomto termínu bylo velmi důležité pro závěrečné vyhodnocení akce a je jedním z důležitých předpokladů pro úspěšné zajištění dotací z evropských fondů," podotkl Jaromír Pelinka ze společnosti OHL ŽS, která stavbu realizovala.

Většinu nákladů na stavbu kanalizace a čistírny pokryla dotace Evropské unie a pět procent příspěvek Státního fondu životního prostředí. Zhruba deset procent z celkové částky zaplatila obec. Olomoucký kraj na projekt poskytl čtyřmilionovou dotaci.

 

Zdroj: Wikipedia, Pernak, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme