V Brně zprovoznili retenční nádrž, která pomůže čistotě Svratky

V brněnské Jeneweinově ulici v pondělí zprovoznili novou retenční nádrž, díky níž se nebude dostávat znečištěná voda při vydatných deštích do Svratky, která se poblíž stéká se Svitavským náhonem. Stavba za více než 580 milionů korun dokáže zachytit 8600 metrů krychlových vody, uvedla v tiskové zprávě Jana Vašíčková z tiskového odboru magistrátu.

3 min. čtení

Nádrž se stavěla dva roky. "Dno nádrže je založeno 31 metrů pod zemí a při velkých deštích zabrání přepadům vody z kanalizace do řeky," vysvětlil primátor Roman Onderka (ČSSD). V Brně prší vydatně průměrně 85krát za rok a kanalizace nestačí pojmout vodu v 31 případech.

Brno má dvojí systém kanalizace. Splašková odvádí znečištěnou vodu do čističky. Vodu ze střech, silnic i dalších zpevněných ploch pak dešťová kanalizace odvádí jiným potrubím do toků. V mnohých ulicích je však kanalizační potrubí postaveno jako jednotné. V době sucha tak voda plyne do čističky, při intenzivnějších srážkách však systém není schopen její množství zvládnout a smíšená voda přepadá v Komárově do Svitavského náhonu a odtud teče do Svratky.

Protože velkou aglomerací protékají menší řeky Svitava a Svratka, stačí jim relativně málo nečistot, aby byla voda silně znečištěná. Nová retenční nádrž bude sloužit pro čtvrtinu Brna. Šestnáctikilometrová stoka, které bude sloužit, ve po levém břehu Svratky. Sbírá splašky od Bystrce ústí do čistírny v Modřicích.

Díky nádrži a vyřešené kanalizaci je možné v některých částech Brna dále stavět. Jedná se především o Jižní centrum, kde se předpokládá prakticky nová čtvrť pro bydlení a administrativu a také by zde mohlo stát odsunuté hlavní nádraží.

 

Zdroj: Wikipedia, Kirk, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme