V Brně začínají výměny vodoměrů, které umožní dálkový odečet

Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) začnou letos na odběrných místech instalovat vodoměry, které bude možné odečítat dálkově a průběžně. Zároveň bude možné se online dívat na aktuální spotřebu na počítači či na chytrých zařízeních. Hlavním přínosem je možnost rychlejšího odhalení úniku vody, řekl včera na tiskové konferenci generální ředitel BVK Jakub Kožnárek. 

5 min. čtení

Aplikace umožní dělat i různé statistiky za dobu odběru.

V Brně je 43.000 odběrných míst, což jsou tzv. patní vodoměry, které jsou umístěné obvykle v podzemní šachtě u veřejných, bytových a rodinných domů. "Do konce příštího roku chceme vyměnit prvních 6000 vodoměrů, které představují 80 procent spotřeby. Pak budeme pokračovat postupně do roku 2024," řekl Kožnárek. Počáteční investice je 15 milionů korun a každý další rok zhruba šest milionů.

Pracovníci vodáren musí buď vyměnit celý vodoměr, což je záležitost půlhodinové odstávky vody, nebo už je vodoměr připravený na připnutí zařízení, které bude dálkově vysílat. Samotné počítadlo bude stále měřit odběr mechanicky.

Do domácností v bytových domech BVK vstupovat nemůže. Pokud by však majitel domu chtěl do každého bytu vodoměr s dálkovým odečtem instalovat, poskytnou mu BVK veškerou podporu. "Jelikož je však největší přínos v rychlém zjištění havárií a úniků vody, není pro byty tolik potřeba. Tam lidé obvykle přijdou na havárii okamžitě," řekl Kožnárek.

V Brně jsou ztráty na vodovodní síti ročně kolem deseti procent z celkového objemu dodané vody. Toto číslo je výrazně pod republikovým průměrem a očekává se ještě jeho snížení. Zároveň dálkový odečet ulehčí situaci právě těm lidem, kteří na únik několik dní nepřijdou. "Ročně evidujeme 80 větších případů mimořádné fakturace, kdy zákazník o úniku neví. Celkový účet za ně je 5,5 milionu korun. Nezbývá, než aby to zákazník zaplatil. Například jsme řešili v jedné mateřské škole mimořádnou fakturaci za 250.000 korun," řekl Kožnárek.

Dalšími výhodami je jednodušší práce pro zaměstnance vodáren, kteří nebudou muset slézat do šachty a vstupovat do nemovitostí, což se ne vždy obejde bez problémů.

Investici zaplatí BVK napůl s městem. Zda a do jaké míry se investice promítne do ceny vody, zatím nelze říct, podle Kožnara to bude zvýšení maximálně v řádu haléřů za metr krychlový. Více se do ceny vody promítne v Brně v nejbližších letech rekonstrukce čistírny odpadních vod a kanalizační sítě a zároveň dostavba kanalizace. Šest městských částí ještě nemá plnohodnotnou kanalizaci.

Foto: Wikipedia, Mapového náložník, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme