V Brně vyvinuli technologii na čištění bazénů, která výrazně snižuje náklady

Nyní eviduje velkou poptávku a očekává, že se jí podaří prosadit na trhu v řadě západoevropských zemí a také v Gruzii, uvedl v tiskové zprávě majitel společnosti Jiří Dřímal.

2 min. čtení

Příští rok očekává meziroční růst objemu výroby o 40 procent.

Díky technologii vyvinuté v Brně nevzniká zdraví škodlivý trichloramin a snižuje se tak spotřeba ředicí vody až o 70 procent. Díky tomu se snižují náklady na ohřev a na využití dalších chemikálií, což podněcuje zvýšenou poptávku v době velmi drahých energií.
„Investice se nyní vrátí extrémně rychle, za osm až 16 měsíců,“ uvedl Dřímal. Samotnou technologii firma vyvinula už dříve a funguje v bazénech v Brně a v Olomouci, ale u té byla úspora proti běžné technologii zhruba třicetiprocentní. Současná technologii je ještě úspornější.

Klasické čištění bazénové vody chlorem funguje tak, že tento chemický prvek reaguje s nečistotami v bazéně, které do něj přinesou návštěvníci. „Vzniká tzv. vázaný chlor a jeho některé složky, jako zmíněný trichloramin, jsou zdraví škodlivé. Proto je potřeba hodně vody na ředění. UV záření a ozon zajišťují oxidaci organických složek, jako je pot a moč, a tím se předchází tvorbě vázaného chloru. Snižuje se tak spotřeba bazénové chemie a na bazéně není typický chlorový zápach,“ popsal princip Dřímal.

Lifetech dodává technologie nejen pro čištění bazénových vod, ale i pro čistírny odpadních vod, pro úpravu pitné vody či pro akvakultury. První úpravnu pitné vody nainstalovala v roce 1999. Majitel Dřímal zahájil výzkum v oblasti fyziky plazmatu a ozonu již před 41 lety.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme