V Blovicích na Plzeňsku končí stavba kanalizace za 120 mil. Kč

Výrazný rozvoj Blovic se 4250 obyvateli a přípravu nové pětihektarové zóny pro průmysl umožní městu na jihu Plzeňska nová kanalizace a rozšíření čistírny odpadních vod.

4 min. čtení

Největší investice v historii města za 120 milionů korun končí tento měsíc s téměř ročním předstihem. Stavba je z 95 procent hotová, trvala rok. Všechny hlavní komunikace budou otevřené a vyasfaltované do této soboty, řekl ČTK starosta Blovic Jan Poduška (ODS).

"Špína, prach a objížďky obtěžovaly lidi jen 12 měsíců. Další tři měsíce se budou dodělávat pouze maličkosti na čistírně a v městské části Bohušov," dodal. Podle Podušky bylo rozkopáno mnoho ulic a hlavní průtah městem, kudy jezdí kamiony, byl uzavřený téměř šest měsíců. Objížďky vedly ostatními ulicemi. Občané ale pochopili, že je lepší to udělat za rok než tři roky; stížností bylo minimum, dodal.

V okrajových částech vyrostlo 330 nových přípojek, dosud tam tekl odpad do Úslavy. "Odkanalizovali jsme vše, kde ještě kanalizace nebyla, a týká se to také částí, kde se teď mohou stavět rodinné domky nebo firmy. Máme tři nové velké plochy pro bydlení," uvedl Poduška. Jde hlavně o pozemky napravo od spojnice Blovic s Vlčicemi. Za plánovanými desítkami domů a valem vznikla nová průmyslová zóna; ostatní plochy pro výrobu ve městě jsou plné. Radnice v zóně zatím nebuduje další sítě a čeká, jak velký investor přijde. Může tam vstoupit už příští rok, dodal.

V Blovicích už několik let ročně přibývá kolem stovky obyvatel. "Chtěli bychom se dostat na 5000 v horizontu osmi let, možná dříve," uvedl starosta. Dokončované vodohospodářské stavby, které začaly loni v listopadu a uhradí je ze tří čtvrtin EU, počítají s rozšířením města na zhruba až 6000 lidí.

Přípojky na odpady získaly okrajové části Vlčice, Bohušov a Hradiště. "Výstavba tam bude snazší. Dosud tam musely být vyvážecí jímky," uvedl Poduška. Město už připravilo obytnou zónu s 25 parcelami v Hradišti, další rozvojové plochy pro byty i firmy má v novém územním plánu.

Foto: Wikipedia, Feťour


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme