V Berouně se dokončuje výstavba protipovodňových bariér

Do konce října by měla být dokončena protipovodňová opatření v Berouně, jejichž výstavba státní podnik Povodí Vltavy vyjde téměř na 125 milionů korun. ČTK to řekla berounská starostka Šárka Endrlová. Protipovodňová bariéra bude skoro tři kilometry dlouhá a má město ochránit před stoletou vodou. Její výstavba začala loni v listopadu.

3 min. čtení

Protipovodňové bariéry spočívají ve vybudování pevných zdí, které doplní mobilní hráze. V ochranném systému bude také 15 zpětných klapek. Zábrany mají před vodou ochránit městskou zástavbu na obou březích Berounky a levém břehu Litavky. Chráněna bude třeba ulice Na Hrázi, území pod mostem Míru nebo ostrov, na kterém je zimní stadion i aquapark.

Podle Endrlové zřejmě bude stavba hotova na konci září, ale pak ještě bude muset projít zkouškou, revizemi a kolaudací. V místech výstavby je také snížený průtok vody, a tak se bude muset koryto řeky napustit do původní výšky. "S tím souvisí ještě jeden krok, který je pro Beroun zásadní. My bychom si měli převzít do správy a údržby veškeré mobilní součásti protipovodňové ochrany a někde je uskladnit. To je věc, která je ještě otevřená," uvedla Endrlová.

Beroun zasáhly povodně v roce 2002, kdy napáchaly škody za více než 330 milionů korun. Řeka tehdy podle pamětníků vystoupala téměř devět metrů vysoko a značně poškodila historický střed města, náměstí, radnici a další budovy.

Velká voda město opět zasáhla i letos v červnu, kdy vznikly škody za 59 milionů korun. Nejvíce rozvodněné řeky a přívalové deště poškodily silnice, chodníky, mostky a cyklostezky. Rozestavěné bariéry už podle starostky proti povodni pomohly, protože zabránily rozlití vody do centra.

 

Zdroj: Wikipedia, Aktron, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme