V Bečvě v Přerově bude snížena hladina, odstraňovat se budou nánosy štěrku

V Bečvě v Přerově se od konce týdne sníží hladina vody, vodohospodáři se chystají od pátku postupně vypustit vodu nad jezem . Důvodem je jeho každoroční údržba. Vypuštění vody umožní nejen kontrolu koryta, ale i rozhrnutí naplaveného štěrku, což je prevencí především před jarním pohybem ledových ker. 

3 min. čtení

Přerovský jez plní důležitou funkci při povodních. Pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v červenci. Práce jsou naplánovány na týden, poté se jez začne opět napouštět, informovali ČTK zástupci přerovské radnice.

Kromě kompletní prohlídky vodohospodáři zajistí servis jezové konstrukce, kontrolu stavu koryta a především rozhrnutí štěrkových lavic, které snižují průtočnost koryta . "Cílem je kontrola vodního díla a obnova kapacity průtočného profilu," uvedla Zuzana Pecová z oddělení vodního hospodářství a zemědělství přerovského magistrátu.

Hladina se začne snižovat v pátek 22. července po 22:00, zpět do koryta se bude voda vracet o týden později – v pátek 29. července od 14:00. "Obyvatelé Přerova tím nebudou nikterak omezeni, ale mohou být dotčeni ti, kteří mají oprávnění k odběru povrchových vod v místě snížení hladiny řeky," doplnili zástupci radnice.

Srážka jezu umožní vodohospodářům kromě pravidelné údržby i rozhrnutí naplaveného štěrku, díky vypuštěnému jezu pro to budou mít optimální podmínky. Přemístěné nánosy se pak budou při vyšších průtocích přirozeně transportovat dále po toku, kde budou znovu sedimentovat. Jde o léty osvědčený systém preventivní ochrany města před jarními ledochody, uvedl již dříve mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Na akci každoročně dohlížejí biologové, monitorují celé vypuštěné nadjezí.

Přerovský jez slouží k zadržování a vzdouvání vody. Z nadjezí se odebírá také voda pro průmyslové využití. Vzdutá hladina umožňuje rekreační využití celého nadjezí.

Foto: Wikipedia, palickap, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme