V Babiččině údolí opravili mlýnský náhon, dál opravují vantroky

Národní památkový ústav v Babiččině údolí v Ratibořicích zahájil zkušební provoz opraveného mlýnského náhonu mezi Starým bělidlem a mlýnem. Oprava náhonu trvala půl roku. Stavbaři náhon vyčistili, opravili mostky přes něj a stavidla a napravili škody, které na náhonu udělala povodeň v roce 2013. ČTK to řekl kastelán ratibořického zámku Ivan Češka.

2 min. čtení

Opravou náhonu, který vede vodu z řeky Úpy ke mlýnu a vodnímu mandlu, stavební ruch v údolí nekončí. Stavbaři a tesaři nyní pokračují v obnově vantroků, tedy dřevěných koryt přivádějících vodu na mlýnská kola. Nová budou i všechna tři vodní kola, dvě u mlýna a jedno u mandlu. Všechny dřevěné prvky tesaři dělají z dubu.

Investice do náhonu, vantroků a vodních kol činí 8,5 milionu korun s DPH. "Pokud bude přát počasí, mohlo by být vše hotové do konce roku," řekl Češka.

Kvůli stavebním pracím v Babiččině údolí se letos na Staré bělidlo vydalo méně turistů než v minulých letech. Pokles je podle kastelána v tisících lidí. Nyní již není pohyb turistů v údolí nijak omezen. Vedle Starého bělidla, mlýna a mandlu turisté navštěvují i zámek v Ratibořicích s přilehlým parkem. Do Ratibořic a na Staré bělidlo zasadila děj své knihy Babička spisovatelka Božena Němcová.

Foto: Wikipedia, Ondřej Koříne, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme