V americkém státním parku odhalilo sucho dinosauří stopy

Dinosauří stopy staré zhruba 113 miliónů let odhalilo letošní vytrvalé sucho v texaském státním parku Dinosaur Valley. Nové stopy se objevily poté, co vyschla řeka protékající parkem, informoval zpravodajský server CNN s odvoláním na prohlášení parku.

3 min. čtení

"Většina stop, které byly v poslední době objeveny v různých částech vyschlého říčního koryta, patří rodu Acrocanthosaurus. To byl dinosaurus, který mohl být v dospělosti vysoký asi čtyři a půl metru a vážit téměř sedm tun," sdělila CNN mluvčí parku Stephanie Salinasová Garciová.

Mezi další druhy, které v parku ležícím u města Glen Rose nechaly otisky svých šlépějí, patří Sauroposeidon, který mohl i s krkem dosahovat výšky až 18 metrů a v dospělosti vážil asi 44 tun, dodala mluvčí.

Více než 60 procent amerického státu Texas během minulého týdne zažívalo sucho v jedné ze dvou nejvyšších kategorií. Stát také v poslední době zažil vlny veder, kdy teploty stoupaly nad 38 stupňů Celsia.

Dinosauří stopy jsou jen jedním z posledních objevů jak v USA, tak v dalších částech světa, kde hladiny vodních ploch a toků klesající kvůli suchu odhalují, co se pod nimi skrývá. V posledních měsících klesající hladina utažského jezera Mead odkryla několikeré pozůstatky lidských těl.

Ve východním Srbsku odkryla klesající hladina řeky Dunaj desítky potopených německých válečných lodí, které jsou stále naložené výbušninami. Zmenšující se plocha nádrže Valdecaňas ve Španělsku odkryla kamenný monument, který si vysloužil označení "španělské Stonehenge". A klesající hladina čínské řeky Jang-c’-ťiang odhalila sochy Buddhů, o kterých se předpokládá, že jsou staré 600 let.

Foto: Wikipedia, DatraxMada, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme