Uživatelé Intersucha zjistí proklikem na Windy.com stav sucha na celém světě

Uživatelé webu Intersucho na něm najdou novou záložku Svět, která jim díky spolupráci s platformou Windy.com umožní zjistit stav sucha na celém světě. Najdou na ní vrstvy, které zobrazují intenzitu sucha, půdní vlhkost a anomálii půdní vlhkosti na celém světě. 

5 min. čtení

Mohou tak sledovat aktuální stav sucha a jeho předpověď v celosvětovém měřítku, uvedl v tiskové zprávě bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a jeden z tvůrců Intersucha Mirek Trnka. Dosud zde byly záložky Česko, Slovensko a střední Evropa.

Hlavními uživateli Intersucha jsou zemědělci, pro které je cenným zdrojem informací, díky nimž si mohou lépe plánovat polní práce s ohledem na aktuální a předpovídané podmínky. Již nyní mohou na Intersuchu sledovat stav sucha ve střední Evropě a díky celosvětovému přehledu mohou i předvídat, jak se bude chovat globální trh s pšenicí a dalšími obilninami podle toho, do jaké míry světové producenty zasahuje právě sucho. To je zdaleka největším rizikovým faktorem světové produkce pšenice v době klimatické změny.

"Spolupráce týmů Intersucho a Windy.com funguje již od prosince 2021, kdy byla na platformě windy.com spuštěna předpověď sucha pro celý svět. Pro tyto účely vyvinul tým Intersucha novou verzi globálního modelu půdní vlhkosti a tým Windy zase poskytl své know-how v oblasti vizualizace dat," uvedl Trnka.

Uživatelé vidí na Intersuchu a na Windy.com míru zemědělského sucha v půdě do jednoho metru. Jde o relativní hodnotu, která porovnává aktuální stav obsahu vody v půdě proti průměru. Zatímco na Intersuchu je referenční období 1961 až 2010, Windy.com používá průměr spočítaný z let 1981 až 2020. Sucho má podle Trnky smysl sledovat proto, že se v nějaké podobě objevuje na planetě vždy a je kvůli němu omezená dostupnost vody, často i potravin.

Intersucho neustále rozšiřuje množství služeb a dat, které uživatelům poskytuje. Jeho tvůrci provozují i další užitečné weby FireRisk a AgroRisk, které každodenně na deset dnů dopředu vyhodnocují požární riziko a riziko biotických a abiotických činitelů pro pěstování s rozlišením na katastry. Windy.com je jednou z předních platforem pro předpověď a vizualizaci počasí interaktivní formou. Vznikla v roce 2014 a stojí za ní majitel portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič. Vizualizuje data světových center věnujících se předpovědi počasí, čistotě ovzduší či extrémním jevům a poskytuje satelitní snímky celého světa. Uživatelé mají možnost analyzovat jak aktuální stav počasí, tak střednědobou předpověď.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme