Už jste bydleli ve vodárenské věži?

Stačí zajet do přímořského letoviska Thorpeness, poblíž britského Suffolku. Ubytování zde naleznete ve velmi netradičním vodárenském objektu se zajímavou historií.

4 min. čtení

Kde se vzala vodárenská věž připomínající holubník na britském venkově? Pro odpověď se musíme vrátit na začátek 19. století. Starou rybářskou vesničku Thorpeness koupil tehdy skotský dramaturg a advokát Glencairn Stuart Ogilvie. Pohádkově totiž zbohatl na výstavbě a projektování železnic po celém světě a hledal rozptýlení. V Thorpeness se Ogilvie rozhodl postavit imitaci přímořské tudorovské vesnice s domy, úřady a knihovnou. Vesnice se později stala velmi populárním letoviskem střední třídy.

V centru obce umístil Ogilvie umělé jezero Meare. Na myšlenku ho přivedl jeho přítel – skotský spisovatel James Matthew Barrie, autor příběhů Petra Pana. Meare s jeho ostrovy dodnes zabírá plochu šedesáti akrů a je významou dominantou unikátní vesnice.

Další Ogilvieho pozornost si vyžádala stará vodárenská věž. Ogilvie opět uplatnil svou fantazii a přeměnil ji na "dům v oblacích". Rekonstrukce zaujala zejména díky horní vodní nádrži, kolem které postavil dům připomínající holubník. Po přestavbě tak věž sloužila nejen jako vodárna (vodní nádrž zůstala v horním patře), ale stala se také domovem manželů Masonových ve spodních patrech budovy. Paní Masonová byla svého času slavnou dětskou autorkou a jejich netradiční domov se tak brzy dočkal značné publicity.

Za druhé světové války byla věž bohužel při náletech poškozena. Po následné generální opravě se snížila kapacita vodárny z původních 230 kubíků na 140 kubíků vody. Jako vodárna přestala věž zcela sloužit v roce 1977.

Dnes je v celé vodárenské věži útulný penzion, který nabízí ubytování pro celkem 10 osob. Zařízení domu je velmi stylové. Ceny se pohybují od 2 do 3 tisíc liber za týden a celou budovu dle ročního období. Pokud je vás tedy bude přesně 10, ubytování vás bude stát 6-9.000 Kč za osobu.


 

Více informací a kontakty naleznete na www stránkách penzionu

Foto velké: Wikipedie, Andrew Dunn, licence
Ostatní foto: www stránky pronájemce


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme