Ústavní soud nařídil opět projednat spor rybářů a majitelů mlýna

Ústavní soud (ÚS) nařídil znovu projednat spor rybářů a majitelů bývalého mlýna o hladinu vody ve dvou rybnících na Plzeňsku. Příliš vysoká hladina prý mlýn poškodila, majitelé proto žádali od místní organizace Českého rybářského svazu ve Štáhlavech odškodnění 150.000 korun. Rybáři se hájili tím, že pouze respektují zákonnou povinnost udržovat hladinu vody na určité kótě. Spis se vrátí k Nejvyššímu soudu.

3 min. čtení

Spor se týká rybníků Bambousek a Kluziště. Rybáři hladinu drželi na úrovni 342 metrů nad mořem, což se odrazilo také na hladině náhonu za malou vodní elektrárnou u někdejšího mlýna. Podle majitelů voda poškodila podlahu v prvním podlaží, vnější a vnitřní omítky i stěnu kanálu, který odvádí vodu od turbíny.

Žalobě o náhradu škody částečně vyhověl Okresní soud Plzeň-jih, stejně jako krajský soud. Nejvyšší soud pak dovolání rybářů odmítl, protože žádná z nastolených otázek prý nemá zásadní právní význam a nepředstavuje problém, který dosud není vyřešen. Ústavní soudci ale s podobným hodnocením nesouhlasili.

Nejvyšší soud se musí znovu zabývat problémem odpovědnosti vzniklé na základě plnění povinnosti uložené orgánem veřejné moci. Rybáři mají zákonnou povinnost udržovat hladinu vody v rybníku na určité kótě. Pokud povinnost nesplní, hrozí jim sankce. Pokud ji však dodrží, museli by hradit způsobenou škodu.

"Vyřešením této otázky se však Nejvyšší soud nezabýval a použil zcela nesprávný příklad vlastní judikatury, čímž došel k závěru, že podobnou věc už v minulosti rozhodl a není to otázka zásadního významu, kterou by měl nyní řešit," uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Foto: Wikipedia, Millenium187, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme