Úseků pro vodáky může na řekách v Česku ubývat, pokud nezaprší

Pro vodáky v Česku zatím zůstávají splavné velké řeky, i když některé se svým průtokem už nyní blíží k letním minimům. Na menší toky se mohou vodáci vydat v nížinách. Sjízdných úseků ale může ubývat, pokud v následujících dnech více nezaprší. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

2 min. čtení

"I tak je však vidět, že mohou některá místa i za nikoliv vysokých průtoků být nebezpečná, jako například jez Brejlov na dolní Sázavě minulý víkend," podotkl Jančar. Na jezu minulou sobotu zemřel vodák, s nímž se převrhla kánoe. Po vytažení na břeh se ho už nepodařilo oživit.

Na Vltavu mohou vodáci podle Jančara vyrazit od Vyššího Brodu, na Otavu pod Sušicí, plout je ale třeba s opatrností. Lužnice mírně stoupla a splavná je i od Tábora k Bechyni. "Ohře a Sázava se blíží svými průtoky k minimu," podotkl Jančar. Ohře podle něj je splavná pod Sokolovem a pod Karlovými Vary, vodáci už se ale musejí vyhýbat kamenům. Sázava je nejlépe sjízdná od Ledče do Krhanic. Berounka je zatím splavná dobře, Jizeru a Labe lze sjíždět od středního toku.

"Jistotou je i Ploučnice či Bílina na jeden den, ale i na dva," uvedl Jančar. Ve východních Čechách se podle něj vodáci mohou vydat na dolní toky obou Orlic a také na Loučnou pod Zámrskem.

Na Moravě lze sjet řeku Moravu od Postřelmova, Opavu pod Opavou a také dolní toky Odry, Dyje, Jihlavy a Svratky. Bečva má vodu pro splutí jen z Teplic.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme