Úpravna vody ve Vítkově prochází rekonstrukcí za 120 milionů Kč

Zhruba 100.000 metrů krychlových vody denně vyprodukuje klíčová úpravna vody společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) ve Vítkově-Podhradí na Opavsku.

7 min. čtení

Úpravna nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí za více než 120 milionů korun, jejíž součástí je i vybudování nové technologické linky ozonizace. Novinářům to včera řekli zástupci SmVaK, které patří mezi největší tuzemské vodárenské firmy.

 

Rekonstrukce začala v červenci a potrvá až do konce roku 2016. Úpravna je součástí Ostravského oblastního vodovodu, což je soustava zdrojů vody, která zásobuje většinu Moravskoslezského kraje. Úpravna v Podhradí je jednou ze dvou největších úpraven SmVaK. Vodu začala lidem dodávat v prosinci 1958 a po tolika letech provozu už podle představitelů firmy byla její rekonstrukce nutná. Zároveň se díky ní zlepší proces úpravy vody.

"Měníme veškeré hlavní agregáty, veškerá čerpadla, rekonstruujeme celý přítokový trakt a budeme rekonstruovat technologii vápenné hospodářství," řekl ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Nová ozonizační linka bude vyrábět ozón z plynného kyslíku. Podle vodohospodářů jde o jednu z nejmodernějších metod produkce kvalitní pitné vody, jež zlepšuje chuť vody i její zdravotní parametry. V areálu úpravny už byl instalován třicetitunový zásobník plynného kyslíku.

Budova úpravny je chráněnou památkou, a tak na přípravu rekonstrukce dohlíželi památkáři. "Některé věci jsme museli respektovat, jako například zachování dlažeb v některých prostorách," řekl Komínek. Na rekonstruovaném velíně vznikne místo, kde budou umístěny artefakty z původního vybavení úpravny, tedy například vzorky původních rozvaděčů a technologie.

Průtok vody úpravnou trvá asi hodinu a půl. Do úpravny voda přitéká z údolní nádrže Kružberk. Poté je do ní přidán roztok síranu hlinitého, což je sůl, která naváže nečistoty. "Voda potom prochází přes systém pomalého mísení na pískové filtry. Na těchto filtrech spočine zhruba půl hodiny, přes pískovou náplň je pomaličku profiltrována a finálně je upravena reakce vody, kyselost, přidáním vápenné vody a voda je desinfikována směsí chloru a oxidu chloričitého," popsal proces úpravy ředitel Komínek.

Úpravna v Podhradí nyní dodává vodu do větší části kraje než obvykle. Důvodem je nutnost odlehčit beskydským nádržím, v nichž je kvůli suchu nižší hladina vody, a nádrž Šance se navíc opravuje. V přehradách Slezská Harta a Kružberk, odkud voda do Podhradí teče, je vody dostatek. Že dostávají vodu z oblasti Jeseníků místo z Beskyd, podle vodohospodářů lidé nepoznají.

Celou rekonstrukci úpravny v Podhradí vodárny zaplatí z vlastních zdrojů. Veškeré práce jsou plánovány tak, aby po celou dobu rekonstrukce nenarušily plynulé zásobování.

Severomoravské vodovody a kanalizace dodávají vodu zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do Ostravy. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu, která drží téměř 99 procent akcií.

 

Foto: „Vítkov, náměstí Jana Zajíce“ od PalickapVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme