Úpravna vody pro Trutnov je ve zkušebním provozu, zvládla i sucho

Úpravna vody pro jednatřicetitisícový Trutnov, která je po rozsáhlé modernizaci od července ve zkušebním provozu, dokázala zajistit dostatek vody i při letošním suchu. Investice do úpravny v Temném Dole činila 121 milionů korun a Trutnov díky ní získal jistotu zásobování kvalitní pitnou vodou. ČTK to dnes sdělil ředitel vodáren Josef Moravec.

3 min. čtení

Rekonstrukcí prošel objekt úpravny a především jímací technologie, které mají nově zajišťovat dostatek vody i při proměnlivém průtoku či kvalitě vody v řece Úpě. Dříve kolísalo upravitelné množství vody od 30 do 100 litrů za vteřinu, nyní se výkon úpravny pohybuje od 85 do 130 litrů za vteřinu. "Úpravna splnila očekávání a i při nedostatku povrchových a podzemních vod fungovala na jedničku. Období sucha jsme zvládli bez nutnosti přerušení zásobování," uvedl Moravec.

Hlavní část nákladů rekonstrukce firmě zaplatí dotace z fondů Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Významných 20 milionů korun dalo vodárnám na stavbu město Trutnov formou nákupu akcií Vodovodů a kanalizací Trutnov
. "Vlastnický podíl města Trutnova ve společnosti VAK Trutnov tím byl navýšen na 46,6 procenta," uvedl starosta Ivan Adamec. Vedle Trutnova jsou akcionáři vodáren Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.

Dalšími významnými současnými investicemi vodáren jsou stavby kanalizací v Hertvíkovicích a v Horním Maršově, dohromady za více než 50 milionů korun. Loni v prosinci vodárny nákladem asi 24 milionů korun dokončily rekonstrukci čistírny odpadních vod v Peci pod Sněžkou.

Vodárny dividendy nevyplácejí, zisky dávají na investice. Loni VAK vytvořil zisk 13,4 milionu korun, tržby měl 128 milionů korun. Cenu vodného a stočného vodárny od letošního 1. ledna zvýšily o 9,3 procenta na 69,61 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. Přes zdražení jde o nejnižší cenu z pěti okresních měst hradeckého kraje.

 

Foto: Wikipedia, Koroner, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme