Úpravna Mostiště dodává díky investici 490 mil. Kč lepší vodu

Úpravna vody Mostiště na Žďársku dokáže díky investici za 490 milionů korun dodávat domácnostem lepší pitnou vodu. Nové technologie si dokážou lépe poradit s přehradní vodou, jejíž kvalita kolísá. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko, jemuž úpravna patří, na projekt čerpal dotaci z EU. Při dnešní slavnosti k ukončení projektu to ČTK řekla předsedkyně představenstva svazku Dagmar Zvěřinová.

5 min. čtení

Úpravna postavená v roce 1964 zásobuje 80.000 obyvatel Žďárska a Třebíčska. Surovou vodu odebírá ze sousední přehrady Mostiště, již ale kazí splachy z polí i nedostatečně čištěná odpadní voda z okolních obcí. "V neposlední řadě se na zhoršené kvalitě vody podílí i chov ryb ve více než 180 rybnících v okolí," řekla Zvěřinová. Na pachy nebo příchutě u vody tekoucí z kohoutku si lidé stěžovali hlavně koncem léta a na podzim.

Problémy gradovaly před lety, kdy kvůli poruše hráze musela být hladina vodárenské nádrže snížena. "Do budoucna jsme nemohli stát před problémem, že neuzásobujeme tuto lokalitu," uvedla předsedkyně. Před deseti lety byla v úpravně osazena první část nových technologií a nyní byla provedena celková modernizace. Svazek ještě v nejbližších letech plánuje vyměnit vodovodní přivaděče. Tato akce za 300 milionů Kč se do unií dotovaného projektu nevešla.

Na tento projekt získal svazek z evropských fondů 336,9 milionu Kč a 19 milionů Kč ze Státního fondu životního prostředí, další peníze si půjčil. Práce prováděné firmou SMP CZ byly zahájeny v březnu 2012 a trvaly dva roky. Pracovalo se za provozu úpravny, protože 35.000 odběratelů ani jinam přepojit nešlo. Teď už má úpravna za sebou i rok zkušebního provozu.

Úpravna dokáže vyrobit až 200 litrů vody za sekundu. Původní dvoustupňový proces úpravy je díky novým technologiím nyní pětistupňový. Voda je čištěna flotací, kdy jsou nečistoty vyplavovány na hladinu bublinkami vzduchu. Pak prochází pískovými filtry, ozonizací a přes aktivní uhlí. I velmi odolné mikroorganismy pak dokáže zlikvidovat ultrafialové záření. Kromě chloru se na závěr do vody přidává i vápník, což je podle vodohospodářů prospěšné pro lidské zdraví a voda není tak agresivní pro potrubí. Celý proces je řízený automaticky a kontrolovaný čidly. Úpravna také získala vlastní laboratoř.

Hlídat čistotu vody v nádrži pomáhají také pstruzi. Žijí i přímo v úpravně, do akvária vede odbočka surové vody. "Kdyby přišla kontaminovaná voda, uhynuli by," vysvětlil vedoucí úpravny Jiří Dvořák. Akvárium mají v Mostištích 1,5 roku, pstruhům se v něm prý zatím daří.

 

Foto: „Prehrada-mostiste-u velkeho-mezirici“ od Kraj Vysočina – Kraj Vysočina. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prehrada-mostiste-u_velkeho-mezirici.jpg#/media/File:Prehrada-mostiste-u_velkeho-mezirici.jpg


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme