Úpravna Mostiště bude díky rekonstrukci vyrábět pitnou vodu lépe

V úpravně u nádrže Mostiště na Žďársku dnes začala rekonstrukce, díky níž se zlepší kvalita vyrobené pitné vody. Práce zhruba za půl miliardy korun potrvají do dubna 2014, následovat bude roční zkušební provoz nových technologií. Úpravna zásobuje vodou území s 85.000 obyvateli na Žďársku a Třebíčsku.

4 min. čtení

Její modernizaci dotuje unie přibližně 330 miliony korun, jak ČTK informovala Dagmar Zvěřinová, předsedkyně Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko a žďárská starostka.

"Bude tam ta nejlepší technologie, která je v současné době pro úpravny vody k dispozici," řekl ČTK Karel Fuchs, ředitel žďárské divize Vodárenské akciové společnosti. Novinky nahradí zastaralé vybavení z roku 1964, kdy byla úpravna otevřena.

Úpravna se musí přestavovat za provozu. Zhruba 35.000 obyvatel odebírajících pitnou vodu z této nádrže totiž nelze přepojit k jinému zdroji. Týká se to kupříkladu i Velkého Meziříčí a nemocnice Mostiště. Stavbu bude pro svazek obcí provádět pražská firma SMP CZ, která vyhrála výběrové řízení s cenou 435,8 milionu korun bez DPH. Přípravné práce pro rekonstrukci začaly už loni v prosinci.

Díky investici se zvýší jakost pitné vody z úpravny. Čistota surové vody v nádrži Mostiště se v minulosti zhoršila kvůli zemědělské činnosti a kvůli mnoha rybníkům s chovem ryb v povodí Oslavy. "Dneska je to lepší, ale kvalita vody v nádrži se nezlepší za týdny, když se roky zhoršovala," vysvětlil Fuchs. Po dokončení rekonstrukce budou v úpravně mimo jiné i lampy, jejichž ultrafialové záření bude pomáhat s dezinfekcí vody. "Předpokládáme, že se bude moci omezit používání chloru," podotkl ředitel.

Projekt navazuje na dílčí sedm let staré úpravy v Mostištích. Tehdy musela být kvůli poruše hráze podstatně snížena hladina vodárenské nádrže. V úpravně tehdy začala sloužit technologie, která čistí vodu bublinkami vzduchu. Zatím pokrývala poloviční výrobu, teď bude rozšířena na celou kapacitu úpravny. Součástí právě zahájeného projektu bude i přestavba 1,3 kilometru dlouhého ocelového vodovodního přivaděče u úpravny.

Úpravna vody Mostiště byla zprovozněna v říjnu 1964, tehdy měla výkon 100 litrů vody za sekundu. Po 30 letech se zvýšila kapacita její výroby na dvojnásobek. Během nadcházejících úprav se už měnit nebude.

Foto: Wikipedie: Timichal


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme