ÚOHS zamítl odvolání sdružení firem v čele s Chemkostavem

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl odvolání sdružení firem Chemkostav, AGROSTAV, Stavební firma Škrabal a IPOS PS s.r.o., které se neúspěšně ucházely o půlmiliardovou zakázku na stavbu kanalizace v Jihlavě.

5 min. čtení

Úřad potvrdil, že Svazek vodovodů a kanalizací v tendru při výběru vítěze soutěže postupoval správně. Rozhodnutí je pravomocné, ČTK to zjistila z webu ÚOHS.

Sdružení firem s Chemkostavem původně zakázku vyhrálo, antimonopolní úřad ale letos v březnu rozhodl, že v tendru byly chyby a zrušil rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky. Jihlavský svaz vodovodů a kanalizací následně zakázku dal konkurenčnímu sdružení firem SYNER VHS Vysočina, HOCHTIEF CZ, Metrostav a EUROVIA CS a sdružení s Chemkostavem vyloučil.

Firmy vyřazené z tendru s tímto postupem nesouhlasily a obrátily se na ÚOHS, který jim ale nevyhověl a řízení zastavil. Důvody jsou stejné jako v předešlém řízení. Zadavatel po uchazečích požadoval seznam čtyř referenčních stavebních prací. To firmy v čele s Chemkostavem podle ÚOHS nesplnily. Úřad jim jednu z referencí, která se týkala projektu v Prešově neuznal, což nyní potvrdil i předseda ÚOHS. "Pokud navrhovatel jednu z těchto čtyř stavebních zakázek nedokončil a řádně nepředal v zadavatelem určeném termínu, měla být jeho nabídka vyřazena pro neprokázání splnění technických kvalifikačních předpokladů," uvedl v aktuálním rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Výběrové řízení na práce v Jihlavě se táhlo kvůli odvolávání některého ze dvou uchazečů od loňska. Případem se opakovaně zabýval i ÚOHS. Nakonec vyhověl Sdružení firem Jihlavsko, mezi jehož členy patří stavební firmy SYNER VHS Vysočina, HOCHTIEF CZ, Metrostav a EUROVIA CS. Sdružení firem úspěšně zpochybnilo referenci Chemkostavu. Případ aktuálně řeší i Krajský soud v Brně, na který se obrátily vyřazené firmy.

Projekt na přestavbu jihlavských kanalizací se chystal asi šest let, původně měl být dokončen už loni.
Předloni na podzim však byly přípravy zastaveny. I tehdy se protáhlo výběrové řízení na dodavatele kvůli odvolání jedné z neúspěšných firem a potíže působilo i plánované vystoupení Jihlavy ze svazu vodovodů a kanalizací, který figuruje v roli investora. Obě strany se loni na jaře k projektu vrátily, protože Evropská komise umožnila prodloužení termínu na provedení stavebních prací o rok. Projekt se týká rekonstrukce a stavby kanalizací a zlepšení dodávek pitné vody pro obyvatele Jihlavy. Město na něj přidá kolem 200 milionů korun. Z evropských a národních dotačních programů by mělo plynout přes 300 milionů.

Foto: Wikipedie, Sokoljan


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme