ÚOHS našel chyby v koncesním řízení jihlavské radnice

Koncesní řízení jihlavské radnice na výběr provozovatele vodovodů a kanalizací na dalších deset let se protahuje. Město chybovalo při posuzování kvalifikace jedné z firem, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodnutí je pravomocné, předseda ÚOHS Petra Rafaj zamítl i odvolání jihlavské radnice. ČTK to zjistila z webu úřadu.

3 min. čtení

Původně měla vybraná firma provozovat vodovody a kanalizace už od letoška, smlouva měla končit v roce 2022.

Podle včerejšího vyjádření jihlavské radnice verdikt ÚOHS výběr nového provozovatele neohrozil a město kvůli tomu ani neplatilo pokutu.

ÚOHS se případem zabýval na základě podání společnosti Vysočina Voda s.r.o., která byla z koncesního řízení v rozporu se zákonem vyřazena. Firmu vrátil do soutěže, zrušil i všechny následné úkony jihlavské radnice v koncesním řízení. Celkem podalo žádost o účast v koncesním řízení šest zájemců.

Mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis k tomu uvedl, že město vyřadilo jednoho ze šesti uchazečů v prvním kole, kdy se posuzovalo prokázání kvalifikace účastníků. Radnice pak respektovala rozhodnutí ÚHOS a vyzvala všech šest účastníků k podání nabídek. "Což učinily dvě firmy. Zmíněná vyřazená společnost mezi nimi nebyla, nabídku nepodala," sdělil mluvčí. Doplnil, že město teď obě předložené nabídky vyhodnocuje.

Jihlava koncem loňského roku vystoupila ze svazku obcí na Jihlavsku, s nimiž se zatím o obecní vodovody a kanalizace stará společně. Město se nemohlo se svazkem dohodnout na vydání svého vodohospodářského majetku. Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko obhospodařuje majetek v celkové hodnotě kolem 2,35 miliardy korun, podíl Jihlavy činí 53 procent. Radnice uváděla, že svazek vyrovnání zdržuje, naopak vedení svazku tvrdilo, že nečinní jsou zástupci města. Koncem června zástupci obou stran informovali o tom, že byla jednání o vydání majetku odblokována.

 

Zdroj: Wikipedia, Sokoljan, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme