ÚOHS: Mikroregion Litavka losoval netransparentně, dostal pokutu

Mikroregion Litavka losoval netransparentně firmy v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal pokutu 200.000 korun, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě.  

3 min. čtení

Zástupci mikroregionu Litavka podle jeho místopředsedy Jiřího Podskalského s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí. "Samozřejmě trváme na tom, že tendr byl transparentní, a určitě se budeme odvolávat. Žádné pochybení tam nebylo," řekl Podskalský ČTK.

Mikroregion před zahájením losování neumožnil přečíslování firem, přestože o to jedna z nich žádala. "Provedení přečíslování přitom bylo jednou z mála možností, jak zajistit a kontrolovat transparentnost výběru," uvedl Rafaj.

Způsob losování pomocí elektronického zařízení je podle něj ze své povahy zpětně nepřezkoumatelný. Právě přečíslování před zahájením vlastního losování mohlo rozptýlit případné pochybnosti firem související s možností manipulace elektronického losovacího zařízení prostřednictvím ovlivnění jeho softwaru.

"Přestože použité losovací zařízení a jeho zabezpečení pečetí bylo podrobně popsáno v notářském zápisu, nevypovídá to nic o stavu zařízení v okamžiku losování," uvedl Rafaj. Notář se podle něj nemůže k technickým otázkám sám vyjadřovat.

"Odmítnutí přečíslování zájemců vzbuzuje pochybnosti o zákonnosti postupu zadavatele, neboť vzniká podezření, že losovací mechanismus byl nastaven tak, aby byli vylosováni předem vybraní zájemci," uvedl Rafaj.

 

Foto: „Silo Zdice a Chodouň, od Knížkovic“ od ŠJů (cs:ŠJů) – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme