ÚOHS: Brno při zadání zakázky na kanalizaci nepochybilo

Brno nepochybilo při zadávání veřejné zakázky na rekonstrukci kanalizace ve městě. Vyplynulo to z rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které v pátek zveřejnil primátorův náměstek Robert Kotzian (ODS).

3 min. čtení

Brno má kvůli výběrovému řízení na kanalizaci potíže také s Evropskou komisí, kvůli údajné chybě má radnice přijít o 228 milionů korun z dotací. Magistrát nyní požádal ministerstvo financí, aby byla takzvaná korekce na dotaci zrušena.

Rekonstrukce kanalizace v Brně je jedna z největších investičních akcí za poslední roky, celkově vyjde na více než dvě miliardy korun. Snížení dotací z EU a tím pádem větší podíl radnice na financování by zřejmě významně zasáhlo do městského rozpočtu. "Nyní je velká šance, že korekce (228 milionů korun) bude významně snížena. Nelze vyloučit, že bude anulována, o což jsme dnes požádali příslušný útvar ministerstva financí," uvedl Kotzian.

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí bylo zadané výběrové řízení na firmu, která měla kanalizaci v Brně opravit, diskriminační. Dokumentaci vypracovala firma Pöyry, jejíž ředitel Pavel Kutálek už dříve vinu odmítl. "Ten projekt byl svým rozsahem největší liniové vodohospodářské dílo v ČR za posledních deset let," uvedl Kutálek. Během výběrových řízení se podle něj zapojily desítky firem, které utvrořily několik sdružení a žádné z nich se proti výsledku neohradilo ani neodvolalo.

Ještě před zveřejněním výsledku prověřování ÚOHS se snažila radnice docílit snížení korekce jednáním s ministerstvem financí i s EU. Na úrovni Evropské komise se totiž projednávají nová pravidla, podle kterých by korekce měla být nižší. Skutečná výše saknce pro Brno či její případné zrušení bude ještě předmětem jednání.

 

Zdroj: Wikipedia, Jiří Sedláček, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme