U 14 projektů za miliardu Kč v OPŽP vítěze vybraly tzv. losovačky

U 14 projektů za více než jednu miliardu korun v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) se dodavatelé vybírali prostřednictvím takzvaných losovaček netransparentně. Zjistilo to nové vedení ministerstva životního prostředí (MŽP), které letos kontrolu provedlo u 88 projektů za více než pět miliard korun.

2 min. čtení

Na tiskové konferenci to oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zadavateli byly obce, které zřejmě budou muset vrátit dotace. V
jednom případě podalo ministerstvo trestní oznámení, konkrétně u dostavby a rekonstrukce vodovodní sítě za téměř 80 milionů korun v Úvalech u Prahy.

Prověřovaly se projekty od konce roku 2010 až do konce loňského roku. Kontroloval se způsob výběru dodavatele prostřednictvím elektronického losovacího zařízení v rámci takzvaného užšího výběrového řízení, zda-li nebyl v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Jako netransparentní označilo ministerstvo v mnoha případech projekty, které se týkaly hlavně kanalizací nebo čističek odpadních vod, například v Březové nad Svitavou, Frýdlantu nad Ostravicí nebo Milovicích.
Patří mezi 13 projektů, u nichž organizátor nevyhověl možnosti prověřit zařízení, nebo účastníci měli o losování pochybnosti a zadavatel se jimi nezabýval.

Ministerstvo požaduje, aby vrátily dotaci ve výši deseti až 25 procent. V Úvalech hrozí, že budou muset vrátit celou dotaci, pokud bude orgány činnými v trestním řízení prokázáno, že byl spáchán trestný čin. V souvislosti s tím podalo MŽP v úterý trestní oznámení na neznámého pachatele k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

Foto: Petr Vilgus, Wikipedia, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme