Týniště nad Orlicí má modernizovanou čističku za 50 mil. Kč

Šestitisícové Týniště nad Orlicí na Rychnovsku a Dobrovolný svazek obcí Křivina oficiálně uvedly do provozu rekonstruovanou čistírnu odpadních vod a nové kanalizace. Investice činila 50,5 milionu korun a měla by významně zlepšit čistotu vody v řece Orlici. Přes polovinu nákladů uhradila dotace ministerstva zemědělství.

2 min. čtení

Téměř tři miliony korun poskytl kraj a přes 21 milionů korun uhradily obce. ČTK o tom informovala stavební firma VCES, která byla dodavatelem stavby.

Původní čistírna odpadních vod sloužila v Týništi nad Orlicí přes 50 let. "Byla projektována především pro čištění odpadních vod z tehdejších koželužských provozů v Týništi. Změna skladby odpadních vod spolu se zastaralou a dožívající technologií byla hlavním důvodem, proč jsme přistoupili k její modernizaci," uvedl předseda Dobrovolného svazku obcí Křivina Jaroslav Matička.

V současné době je kapacita čističky, na níž jsou připojeny domácnosti a firmy z Týniště nad Orlicí, Štěpánovska a Albrechtic nad Orlicí, využita z 84 procent. Čistička tak má stále dostatečnou rezervu pro budoucí připojení místních částí Petrovice a Petrovičky a zbytku Albrechtic nad Orlicí. Právě dokončení odkanalizování Albrechtic a vybudování splaškové kanalizace v Petrovicích a Petrovičkách patří mezi další plány svazku obcí.

Současně s rekonstrukcí čističky stavbaři v obcích vybudovali téměř pět kilometrů kanalizací. Postavili také 89 domovních čerpacích stanic. Stavba kanalizací a přestavba čističky trvaly 18 měsíců a obcím je dodalo sdružení firem VCES a Hakov.

 

 

Foto: Wikipedia, Karelj, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme