Tuzemské úřady v září proplatily příjemcům z fondů EU 7,3 mld. Kč

Úřady proplatily v září tuzemským příjemcům z evropských fondů 7,3 miliardy korun, v srpnu to bylo 11,5 miliardy. Celkem už české instituce a firmy získaly od roku 2007 z Evropské unie 272 miliard korun. Oznámilo to včera ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

3 min. čtení

Za skutečně vyčerpané evropské dotace považují úřady teprve takzvané certifikované výdaje předložené Evropské komisi (EK). Na začátku října bylo certifikováno 113,3 miliardy korun, což je asi 15 procent z celkového objemu, které může Česko vyčerpat.

EK nedávno odmítla Česku proplatit zhruba deset miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod. Nelíbí se jí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Česko o deset miliard zřejmě nepřijde, musí je však použít v jiných projektech na zlepšení životního prostředí.

"Úspěšnost ČR v čerpání strukturálních fondů nelze poměřovat pouze objemem prostředků, které nám Evropská komise dosud vyplatila. Důležité je, zda se na národní úrovni realizují kvalitní projekty, které zodpovědné orgány proplácejí jejich příjemcům, a to vše při respektování stanovených pravidel," uvedl dnes náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

Certifikace označuje v celém procesu čerpání dotací fázi, která následuje až po proplacení peněz příjemcům. Dotace jim totiž úřady vyplácejí z prostředků českého státního rozpočtu, a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení EK. Celý cyklus uzavírá převod peněz z Bruselu do rozpočtu ministerstva financí.

V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj asi 763,7 miliardy korun.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme